Wiele par planując ślub, myśli przede wszystkim o weselu, sukni ślubnej czy też wynajęciu orkiestry. Oprócz sfery rozrywkowej pamiętać trzeba także o formalnościach. Bardzo często w takiej sytuacji pojawia się temat ślubu konkordatowego. Czym on jest i co powinno się o nim wiedzieć?
Czym jest ślub konkordatowy?
Ślub konkordatowy co to jest? Jest to ślub wyznaniowy, który posiada te same skutki prawne co ślub cywilny. Jak to możliwe? Przed 1998 rokiem, czyli pojawieniem się ślubów konkordatowych, młode pary, które chciały połączyć się węzłem małżeńskim w świetle prawa cywilnego, lecz także kościelnego, musiały brać udział w dwóch ceremoniach, czyli w kościele, a także w Urzędzie Stanu Cywilnego. Było to nie tylko droższe, lecz również zwyczajnie niewygodne. Żeby ułatwić tę procedurę, wprowadzono ślub konkordatowy. Dzięki niemu podczas jednej ceremonii można zrealizować formalności od strony świeckiej, jak i duchowej.
Kto może wziąć ślub konkordatowy?
Skoro wiadomo już, czym jest ślub konkordatowy, warto się teraz dowiedzieć, kto może go wziąć. Czy jest to ceremonia dostępna dla każdego, czy może są jakieś ograniczenia?
Jak się okazuje, ograniczenia są praktycznie te same, co w przypadku ślubu cywilnego. Oznacza to, że wziąć go mogą osoby pełnoletnie, niespokrewnione ze sobą i niespowinowacone. Oczywiście istnieją tu pewne odstępstwa, ponieważ taki ślub może wziąć kobieta, która ukończyła 16 lat, lecz jedynie za zgodą sądu.
Jakie dokumenty są potrzebne?
O czym trzeba się jeszcze dowiedzieć w zakresie ślubu konkordatowego? Wszyscy rozważający taką możliwość powinni zapoznać się z tym, jakie dokumenty są potrzebne do jego zawarcia. Innymi słowy, jakie formalności należy zrealizować, aby można było myśleć o takim ślubie?
Absolutnie podstawową sprawą jest oczywiście przedstawienie zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania do tego, aby takie małżeństwo zostało zawarte.
Następnym krokiem jest przedstawienie dokumentów odnoszących się do prawa kościelnego. Mowa tu jest przede wszystkim o świadectwie chrztu, a także bierzmowania. Dodatkowo wymagane jest zaświadczenie potwierdzające ukończenie nauk przedmałżeńskich oraz zajęć w poradni rodzinnej.
Czy można wziąć ślub konkordatowy z obcokrajowcem?
Nie da się ukryć, że w ciągu ostatnich lat niezwykle popularne stały się w Polsce śluby z obcokrajowcami. Wiele par zastanawia się, czy możliwe jest zawarcie w takiej sytuacji również ślubu konkordatowego. Czy jest to wykonalne?
Oczywiście nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań, aby zawrzeć tego rodzaju ślub z osobą z innego kraju. Rzecz jasna pamiętać trzeba o tym, że wymagane będą pewne dokumenty, które potwierdzać będą, że dana osoba może wziąć taki ślub zgodnie z prawem obowiązującym w kraju, z którego pochodzi. Oczywiście wszystkie dostarczone dokumenty muszą być przetłumaczone na język polski. Po dostarczeniu wszystkich zaświadczeń otrzyma się z Urzędu Stanu Cywilnego dokument, który zezwalać będzie na takie małżeństwo. Pamiętać jednak trzeba, że jest on ważny jedynie przez pół roku i w tym czasie należy przeprowadzić ceremonię.