ile osób na weselach
Ślub i wesele

Ile osób na weselach jest najczęściej?

Przygotowanie przyjęcia weselnego jest dla pary młodej dość dużym wyzwaniem. Przygotowania trwają wiele miesięcy, a każdy szczegół musi być dopięty na ostatni guzik. Jest to wyjątkowy dzień, na który zaprasza się najbliższe osoby. Czasami gości jest mniej, a niekiedy są przyjęcia bardzo duże. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, ile osób na weselach obecnie najczęściej się bawi.

Czego dowiesz się z artykułu:

  • przyjęcie weselne – gdzie zorganizować?
  • ile osób na weselach najczęściej się zaprasza?
  • jak zrobić listę gości na wesele?
  • lepiej zorganizować małe czy duże wesele?

Przyjęcie weselne – gdzie zorganizować?

Organizacja wesela to dość czasochłonne zajęcie. Przede wszystkim należy ustalić termin i zarezerwować salę na przyjęcie. Niektóre miejsca są tak popularne, że czasami trzeba dokonać rezerwacji z wyprzedzeniem nawet dwuletnim. Jednak wybór sal weselnych jest dość spory, a więc często nawet pół roku przed datą ślubu można znaleźć wymarzoną restaurację czy hotel. Miejsce przyjęcia zależne jest przede wszystkim od liczby gości. Są sale, które mogą pomieścić 50 osób, a także takie, na których zmieści się 300 gości. Bardzo ważne jest wybranie lokalizacji, która jest pięknie położona i otoczona ogrodem.

Ile osób na weselach najczęściej się zaprasza?

Zrobienie listy gości może przysporzyć wielu problemów. Przede wszystkim wielkość wesela zależy od zasobności portfela. Im więcej gości, tym więcej trzeba zapłacić za wynajem sali. Trzeba więc wziąć to od razu pod uwagę, zanim się zacznie planować. Na początku dobrze jest zrobić listę gości, bez których para młoda nie wyobraża sobie tego dnia. Potem warto jeszcze jeden dzień pomyśleć, czy ktoś nie został pominięty. Można też o radę poprosić rodziców lub rodzeństwo. Jeśli lista jest gotowa, to można wziąć się za zaproszenia. Ile osób na weselach najczęściej się bawi? Ciężko jest to stwierdzić, gdyż każde wesele jest inne. Średnio w ostatnich latach wesela są organizowane na mniej więcej 80 do 100 osób.

Jak zrobić listę gości na wesele?

Wypisanie zaproszeń jest już dość prostym zadaniem. Niektóre pary młode zamawiają gotowe zaproszenia z wydrukowanymi wszystkimi informacjami, a więc trzeba zaproszenie włożyć jedynie do koperty. Problemem jest jednak zrobienie listy gości i wybranie tych, którzy muszą być. Zazwyczaj powstaje też rezerwowa lista, jeśli okaże się, że znalazły się dodatkowe środki lub część osób od razu po otrzymaniu zaproszenia odmówiło przyjazdu. Robienie listy należy zacząć od najbliższej rodziny. Potem trzeba pomyśleć o przyjaciołach i znajomych. Na samym końcu można zastanowić się nad osobami z pracy lub sąsiadami, z którymi ma się dobry kontakt.

Lepiej zorganizować małe czy duże wesele?

To, ile osób na weselach się bawi, zależy tylko i wyłącznie od pary młodej. To jest ich dzień i oni chcą być otoczeni osobami, które są bliskie ich sercu. Nie ma konkretnej odpowiedzi na to, czy lepsze będzie mniejsze, czy większe przyjęcie weselne. Wszystko zależy od tego, jak duża jest rodzina, czy utrzymuje się z nią kontakty lub, czy grono znajomych jest dość duże i spotyka się regularnie. Czasami wystarczy przyjęcie na 40 osób, aby był to najwspanialszy dzień życia.

Zobacz także