Ślub i wesele

Lista gości – i co dalej? Odmiana nazwisk na zaproszeniach

On uklęknął na jedno kolano, a ona powiedziała 'tak’! Przed nami ślub! 
Wiele spraw do ogarnięcia, jeszcze więcej decyzji do podjęcia. Kiedy ochłoniemy już trochę, emocje opadną możemy wziąć się do działania. Czyli wybrać datę naszego ślubu i ustalić listę gości. O ile wybór daty jest zależny zwykle wyłącznie od państwa młodych, o tyle jeśli chodzi o to kogo zaprosić na pewno znajdzie się mnóstwo osób, które w tym temacie będą chciały doradzić, lub wręcz w tworzeniu listy nas wyręczyć. Kiedy uda nam się już ostatecznie ustalić, które ciocie mogłyby się obrazić jeśli nie dostaną zaproszenia, a z zapraszania których członków rodziny możemy zrezygnować na rzecz przyjaciół, z którymi często jesteśmy w bliższych stosunkach i częściej się widzimy, możemy przystąpić do ustalenia jak mają wyglądać nasze zaproszenia ślubne. Ważna jest również odpowiednia odmiana nazwisk na zaproszeniach.

Zobacz także: Jak podziękować za życzenia?

Zaproszenia na wesele – jak wykorzystać szablony?

odmiana nazwisk na zaproszeniachDostępnych szablonów na rynku jest wiele. Zarówno tych darmowych jak i tych, za które trzeba zapłacić. Każda para z pewnością znajdzie wzór dla siebie. A nawet jeśli nie to może zaprojektować wyjątkowe, spersonalizowane zaproszenie (na przykład na zdjęciem). Bardzo popularne są w ostatnim czasie zaproszenia eko, wykonane z szarego papieru, z koronkowymi dodatkami, lub zdobieniami ze sznurka jutowego. Najważniejsze jednak jest to, że dziś, w czasach, gdy śluby organizuje się zwykle w jednym, wybranym stylu wszystko musi ze sobą współgrać. Firmy graficzne oferują narzeczonym całe pakiety: zaproszenia, winietki, menu na stoły, czy specjalnie przygotowane karty z rozplanowanym usadzeniem gości. Wyjście bardzo praktyczne i wygodne.

Można też oczywiście wszystko to przygotować samemu. Takie zaproszenia zrobią na pewno wrażenie na gościach. Ale trzeba pamiętać o tym, że pomimo że na pierwszy rzut oka na tutoriale i metody wykonania zaproszeń może się wydawać to proste, to jest to ciężka praca i dobrze jest mieć choć odrobinę zmysłu artystycznego. A przede wszystkim całe tony cierpliwości i całkiem sporo wolnego czasu. 

Odmiana nazwisk na zaproszeniach

Bez względu na kto będzie zajmował się wykonaniem naszych zaproszeń pozostaje nam jeszcze ich wypisanie. Jeśli będziemy przygotowywać je własnoręcznie na pewno nas to nie ominie. Natomiast w przypadku zlecenia wykonania tego zadania specjalizującej się w tym firmie najprawdopodobniej będziemy musieli dostarczyć listę gości. A ich imiona i nazwiska zostaną nadrukowane. Tu problematyczna może być odmiana nazwisk na zaproszeniach, czy kopertach. Ale jest to problem tylko na pierwszy rzut oka, ponieważ zaproszenia obowiązują takie same zasady poprawnej pisowni jak każdy inny dokument, tekst. Jeśli byśmy się wahali zawsze możemy zajrzeć do słownika poprawnej polszczyzny i tam zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi odmiany nazwisk polskich i obcych. Lektura niezbyt długa i nieskomplikowana. A na pewno pomoże rozwiązać wszystkie dylematy w tym temacie.

Na tych, którzy są zbyt leniwi na wertowanie słowników lub nie mają na to po prostu czasu czekają w internecie gotowe strony, gdzie wystarczy wprowadzić nazwisko, które chcemy odmienić w mianowniku liczby pojedynczej, rodzaju męskiego, a specjalne przygotowanie narzędzie zajmie się odmianą za nas. Jedno jest pewne – najczęściej popełnianym błędem, jeśli chodzi o odmianę nazwisk, jest brak tej odmiany. Warto o tym pamiętać wypisując swoje zaproszenia. Czy też sprawdzając zaproszenia, które ktoś dla nas przygotował.

Zobacz także