jak podziękować za życzenia
Ślub i wesele

Jak podziękować za życzenia?

Obecnie życzenia składa się przede wszystkim w formie elektronicznej. Jeszcze parę lat temu na urodziny lub inne uroczystości były wysyłane pocztówki z życzeniami. Obecnie ten zwyczaj został wyparty przez technologię, a większość nawet nie dzwoni, a jedynie pisze SMS lub przesyła wiadomość na mediach społecznościowych. Bez względu jednak na formę za życzenia powinno się podziękować. Jak podziękować za życzenia?

Czego dowiesz się z artykułu:

  • dlaczego należy podziękować za życzenia?
  • jak podziękować za życzenia?
  • gotowe teksty do podziękowań za życzenia
  • jak podziękować za życzenia przesłane listownie?

Dlaczego należy podziękować za życzenia?

Podziękowanie komuś za życzenia świadczy o tym, że dana osoba umie się zachować. Jeśli ktoś nawet przez SMS złożył życzenia, to warto odpowiedzieć i podziękować za pamięć. Jest to wyrazem dobrego zachowania i znajomości zasad savoir-vivre. Jeśli życzenia są składane osobiście, to należy oczywiście patrzeć w oczy drugiej osobie i słuchać jej wypowiedzi. W przypadku otrzymania prezentu za niego także należy podziękować i w miarę możliwości odpakować go wyrażając zachwyt nad podarunkiem. Dziękowanie za życzenia to zwyczaj, który świadczy o dobrym wychowaniu i zachowaniu.

Jak podziękować za życzenia?

Dziękowanie za życzenia najczęściej następuje od razu po ich złożeniu. Taka sytuacja ma miejsce oczywiście wówczas, gdy życzenia są składane osobiście. Jeśli przychodzą one drogą elektroniczną, to można to zrobić po jakimś czasie. Nie powinien to być jednak następny dzień, chyba że nie było możliwości zrobienia tego wcześniej. Najlepiej zaraz po otrzymaniu wiadomości podziękować. W przypadku rozmowy telefonicznej także dziękuje się zaraz po wysłuchaniu życzeń. Na pewno dziękując za życzenia czy prezent nie wolno wypominać, że składająca życzenia osoba o czymś zapomniała. Jeśli prezent nie do końca odpowiada, to nie należy o tym wspominać. Należy docenić gest i nie wypada też mówić, że nie trzeba było nic kupować. To umniejsza wysiłek i może wprowadzić niepotrzebne zmieszanie.

Gotowe teksty do podziękowań za życzenia

Z racji tego, że coraz więcej życzeń jest przesyłanych w formie elektronicznej, to dostępne są również gotowe teksty, których można użyć do podziękowania. Najlepszą formą jest oczywiście napisanie czegoś od serca, ale również gotowe wierszyki są bardzo ciekawe, śmieszne i potrafią zaskoczyć. Warto z nich skorzystać, jeśli trzeba wysłać podziękowania do wielu osób, a zwłaszcza tych, których zna się krótko. To dobry sposób na podziękowanie za życzenia, które zostały wysłane przez SMS lub poprzez media społecznościowe. W takim wypadku można użyć też gotowych emotikonek lub grafik, które będą odpowiednie przy tej okazji. Może to być serduszko lub uśmieszek. Ważne by były dopasowane do wieku drugiej osoby, a także stopnia znajomości.

Jak podziękować za życzenia przesłane listownie?

Jeśli ktoś się pofatygował i przesłał życzenia tradycyjną pocztą, to warto odwdzięczyć się tej osobie również w taki sposób. Na pewno nie wypada pisać SMS lub wysyłać wiadomości poprzez komunikatory. Będzie to nietaktem. Ta osoba włożyła trud w napisanie listu i życzeń osobiście, poszła na pocztę i wydała pieniądze na znaczek. Warto zatem zrobić to w taki sam sposób. W ostateczności można zadzwonić i podziękować.

Zobacz także