Ślub i wesele

Zachowaj szczęście w swoim małżeństwie

Coraz więcej wszystkich małżeństw kończy się rozwodem. Oto kilka prostych sposobów na to, by odwrócić losy waszej rodziny.
Odkryj na nowo sielankę małżeńską. Aby małżeństwo działało, trzeba pracować nad pozytywnymi interakcjami. Idealne proporcje to stosunek 5:1. Znaczy to tyle, że dla każdej negatywnej interakcji – skargi, nieporozumienia, sprzeczki – musi być co najmniej pięć pozytywnych interakcji – komplement, uśmiech, dotyk, wspólny śmiech, przysługa, odniesienie do szczęśliwego wydarzenia, wyraz wdzięczności i tak dalej.

Be krytyki

Jako para powinniście ciężko pracować nad stworzeniem kultury uznania, a nie krytyki. Takie proste akty dobroci i życzliwości będą niejako „emocjonalnymi pieniędzmi w banku”, walutą, która jest niezbędna, aby naprawić relację po konflikcie. Prawda jest taka, że nawet ludzie, którzy często się kłócą, mogą być razem całkowicie szczęśliwi, o ile ich pozytywne spotkania przeważają nad negatywnymi interakcjami. Proste sposoby na pozytywne podejście: pocałuj się na powitanie i pożegnanie, podziękuj sobie za wykonywanie rutynowych prac domowych, podnieś wzrok i uśmiechaj się za każdym razem, gdy twój małżonek wchodzi do pokoju, bądź lojalny (powstrzymaj pokusę, aby skorygować oś czasu opowiadanej przez niego historii lub relacjonować odcinek, który uważa za zawstydzający) i przymykaj uwagę na drobne uchybienia.
Dostrzegaj radości rodzicielstwa i dochodź do siebie po nagłych wstrząsach związanych z pojawieniem się dziecka. Najpierw przychodzi miłość, potem małżeństwo, potem… chaos. Zostawanie rodzicami może wydawać się naturalnym kolejnym krokiem po małżeństwie, ale zaskakująca prawda jest taka, że posiadanie dziecka jest strasznie trudne w małżeństwie. W ponad połowie wszystkich małżeństw satysfakcja małżeńska spada po urodzeniu dziecka – częściowo z powodu stresu fizycznego i finansowego, ale także dlatego, że kobiety i mężczyźni inaczej doświadczają rodzicielstwa. Pamiętaj o tym, że najlepszym afrodyzjakiem dla nowej mamy jest zmieniona pieluszka lub przypilnowanie dziecka w nocy. Pozwól nowo upieczonemu tatusiowi działać po swojemu, nie krytykuj go ciągle za to, że nie robi wszystkiego dokładanie tak, jak ty byś to zrobiła.

Przywróć romantyczność do swojego życia

Okazuje się, że zwykła randka z kolacją i filmem nie służy małżeństwom bardzo dobrze. Wypróbuj zupełnie inną randkę. Okazuje się, że nowe doświadczenia zalewają mózg dopaminą i noradrenaliną, tymi samymi związkami chemicznymi, które są związane z wczesną miłością romantyczną. Dla małżeństw po prostu robienie razem nowych rzeczy – próbowanie nowego jedzenia, wspólne uczęszczanie na lekcje, odwiedzanie nowego miejsca mogą odtworzyć chemiczne przypływy nowej miłości. A kiedy te uczucia są kojarzone z partnerem i dzielone z nim, wysoki poziom dopaminy powoduje świeże uczucie miłości. Innymi słowy, twój mózg nie potrafi odróżnić zakochania się w kimś nowym od spróbowania czegoś nowego z kimś, kogo kochasz.

Zobacz także