pielęgnacja tatuażu
Uroda

Odpowiednia pielęgnacja tatuażu

Tatuaż to sposób na wyrażenie siebie i swój własny, indywidualny styl. Z roku na rok osób, które decydują się na jego zrobienie, jest coraz więcej. Jak jednak o niego dbać, zwłaszcza w bezpośrednim okresie po jego wykonaniu?
Pielęgnacja tatuażu jest najważniejsza w początkowym okresie, tuż po wizycie w salonie. To, czy wtedy o siebie zadbamy, ma decydujący wpływ na regenerację skóry. Chwilę po wykonaniu, tatuator nakłada nam folię zabezpieczającą na świeżo tatuowane miejsce. Nie należy jej zdejmować od razu, ale nie można też trzymać jej zbyt długo, bo skóra pod nią nie oddycha. Zdejmujemy więc folię po dwóch, maksymalnie trzech godzinach od zrobienia tatuażu.
Miejsce przemywamy letnią wodą i robimy to regularnie. Najlepiej użyć w tym celu specjalnego mydła lub żelu do tatuażu, a przemyte miejsce osuszyć papierowym ręcznikiem. Robimy to w delikatny sposób, nie pocieramy ręcznikiem o skórę. Zamiast tego delikatnie zdejmujemy z niej wodę i pozwalamy jej wchłonąć w ręcznik. Następnie delikatnie rozprowadzamy na osuszonej skórze maść lub krem, najlepiej również specjalistyczny. Nawilżamy w ten sposób głęboko naskórek. Mycie, osuszanie i nawilżanie najlepiej jest powtarzać nawet kilka razy dziennie. Przez pierwszych kilka dni można również ponownie nakleić na tatuowane miejsce folię, żeby je chronić. Jednak pamiętajmy, żeby nie trzymać folii cały dzień, wrażliwe miejsce chronimy tylko wtedy, gdy skóra jest narażona np. na jakiś uraz albo w trakcie snu.
We wczesnym etapie unikamy także przykrywania naszego tatuażu ubraniami, na ile jest to oczywiście możliwe. W okresie letnim świeżo wytatuowane miejsce musi być dodatkowo chronione, także przed słońcem. W fazie gojenia najlepiej w ogóle nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych. Jeśli jednak jest to z jakichś powodów konieczne, używamy odpowiedniego kremu z mocnym filtrem. Akurat w przypadku konieczności wyjścia na słońce, możemy chronić wytatuowane miejsce przez ubranie oddychających ubrań z naturalnych materiałów, takich jak np. len czy bawełna. Na okres gojenia należy także unikać kontaktu świeżego tatuażu z wodą, dlatego rezygnujemy z kąpieli w morzu, na basenie czy innych zbiornikach wodnych.
Warto również zwrócić uwagę na to, żeby będąc w toaletach publicznych nie używać elektrycznych nawiewów do suszenia rąk, jeśli miałyby być one skierowane na nasz nowy tatuaż.
Jeśli odpowiednio zadbamy o wytatuowane miejsce w początkowej fazie, zagoi się ono szybciej, a my będziemy mogli cieszyć się naszym małym dziełem sztuki bez żadnych dodatkowych, niepotrzebnych problemów.

Przeczytaj więcej na aptekapodsloncem.pl

Zobacz także