obrączki
Ślub i wesele

Na czym polega fenomen złotych obrączek?

Narzeczeni jeszcze przed ślubem muszą zdecydować, jakie obrączki będą nosić po zawarciu małżeństwa. Najbardziej popularne wciąż pozostają obrączki złote. Są one bardzo tradycyjnym wyborem, którego dokonuje większość par młodych. Co takie mają w sobie, że tak chętnie wybieramy i nosimy przez całe życie obrączki złote?

Trzy najpopularniejsze próby

W sklepach jubilerskich mamy do wyboru zwykle trzy próby złota, z którego mogą być wykonane obrączki złote, takie jak np. https://www.viadem.pl/pol_m_OBRACZKI-592.html. Próba 375 zawiera 37,5% czystego złota. Choć jest to stosunkowo niewiele, tego typu obrączki polecane są przede wszystkim osobom, które pracują fizycznie, a podczas pracy nie ściągają pierścionka. Kontakt z różnego typu substancjami naraża bowiem złoto na zarysowania, zatem próba 375 będzie doskonałym wyborem dla osób, które pracują za pomocą rąk (górnicy, plastycy, kucharze). Kolejna próba obrączek złotych to 585, która zawiera 58,5% czystego złota. To na nią najczęściej decydują się pary młode. Powodem jest fakt, iż ceny tego typu obrączek złotych mieszczą się w budżecie większości narzeczonych. Popularna jest również próba 750 (75% czystego złota), jednak są to jedne z najdroższych obrączek dostępnych na rynku. Niemniej złoto tejże próby wygląda bardzo szlachetnie, dlatego warto rozważyć jego zakup.

Tradycja i nowoczesność

Wybór obrączek złotych to niejako dochowanie wierności tradycji. W czasach naszych rodziców czy dziadków raczej nie mówiło się o innych kruszcach, z których mogą być wykonane pierścionki ślubne. Obecnie do tradycyjnego złota żółtego dodaje się również białe. Jest to wprowadzenie pewnych elementów nowoczesności, które doskonale komponują się z tradycją. Wiele panien młodych decyduje się także na dodatkowe ozdoby z kamieni szlachetnych, które uświetniają wygląd obrączki. Obecnie w sklepach mamy bardzo szeroki wybór obrączek złotych, lecz coraz więcej par młodych decyduje się na ich indywidualne wykonanie na zamówienie. Wtedy też muszą one przedstawić projekt obrączek oraz ewentualnie przynieść złoto, które ma zostać przetopione. Często biżuteria „po babci” czy innego rodzaju, której już nie nosimy, może stanowić dobrą bazę do stworzenia nowych, spersonalizowanych obrączek złotych. Bez względu na to, czy wybieramy gotowy model katalogowy, czy też decydujemy się na wykonanie indywidualnego projektu, warto na obrączce umieścić grawer. Zazwyczaj stanowi go data ślubu oraz imiona małżonków, inicjały bądź jedynie imię współmałżonka. Pamiętajmy, aby zamówić obrączki na kilka miesięcy przed dniem ślubu.

Zobacz także