Blog

Jak wygląda ślub cywilny?

Ślub i wesele to wyjątkowe wydarzenie dla każdej pary młodej i jej rodziców. Czasami przygotowania trwają nawet dwa lata, by wszystko przebiegło zgodnie z oczekiwaniami. Młodzi chcą, by ich ślub miał wyjątkową i niepowtarzalną oprawę.

Przebieg ślubu cywilnego w Urzędzie Stanu Cywilnego

Należy zaznaczyć, że ślub cywilny USC jest uroczystością konieczną do prawnego zalegalizowania związku. Alternatywą jest zawarcie ślubu konkordatowego.

Przebieg ślubu cywilnego ma określony schemat, a samo jego zawarcie trwa ok. 15-20 minut. Urzędnik odczytuje formułki, młodzi potwierdzają chęć zawarcia związku, następnie składają podpisy na akcie ślubu, podpisy składają również świadkowie. Na koniec puszczony zostaje z taśmy „Marsz weselny” Mendelsona i składane są życzenia od najbliższych. Nie wygląda to zachęcająco dla nowożeńców. Nie ma w tym żadnej wyjątkowości. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest ślub cywilny w plenerze.

Przebieg ślubu cywilnego w plenerze

Ślub cywilny w plenerze to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez pary, które chcą przeżyć ten dzień w szczególny sposób. Jego organizacja wymaga jednak dodatkowych formalności oraz wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Przede wszystkim wszystkie formalności należy załatwić w USC właściwym dla miejsca ślubu, a nie dla miejsca zamieszkania. Poza standardową opłatą za ślub (84 zł) należy dodatkowo opłacić ok. 1000 zł za delegację urzędnika. Wymagane jest także uzyskanie zgody kierownika USC na ślub w plenerze. Najczęściej jest to formalność, ale może odmówić, gdy wybrane miejsce nie zapewnia bezpieczeństwa uczestników lub nie zapewnia powagi uroczystości.

Ślub w plenerze to nie tylko dodatkowe koszty, ale także wyzwanie organizacyjne. Nowożeńcy muszą zapewnić miejsca siedzące dla gości, stolik dla urzędnika do podpisania aktu ślubu oraz godło. Oczywiście trzeba zadbać także o nagłośnienie i odpowiednią oprawę muzyczną.

Organizując ślub plenerowy, należy także wziąć pod uwagę warunki pogodowe, niestety nie zawsze świeci piękne słońce. Dobrym rozwiązaniem może być namiot lub rozwieszone żagle. Takie zabezpieczenie oferuje większość lokali, które w swojej ofercie mają śluby plenerowe. Ślub cywilny w plenerze to zdecydowanie bardziej romantyczne rozwiązanie niż ślub w USC, chociaż wymaga większego nakładu pracy i kosztów.

Ślub cywilny, a symboliczny

Większość osób zada pytanie „a co to jest i na czym polega?”. To ślub zawierany bez żadnych konsekwencji prawnych. Jest przysięgą składaną sobie przez dwie kochające się osoby, dla których od formalności ważniejsze są poglądy oraz wyznawane wartości.

Na zawarcie związku symbolicznego najczęściej decydują się osoby, które z różnych względów nie mogą zawrzeć ślubu cywilnego. Nie posiadają formalnego rozwodu, pozostają w związku homoseksualnym.

Organizacja ślubu symbolicznego daje nieograniczone możliwości dla młodej pary. Mogą przeprowadzić go w zupełnie dowolnym miejscu, w lesie, na statku, w górach lub samolocie. Wybierają miejsce, które najbardziej odpowiada ich nastrojom i pasjom.

Przebieg ślubu symbolicznego znacznie odbiega od przyjętych standardów i całkowicie reżyserowany jest przez parę młodą. To od nich zależy cała oprawa artystyczna (dekoracja, muzyka). Znacznie większe znaczenie ma jednak przebieg całej ceremonii.

Ślub symboliczny udzielany jest przez mistrza ceremonii, który najczęściej nazywany jest celebrantem. Może być nim każda osoba, ale powinna wyróżniać się eleganckim wyglądem, pięknym głosem oraz łatwością przemawiania. W roli celebranta może wystąpić osoba po odpowiednich szkoleniach, ale także najbliższy przyjaciel.

Największą zaletą ślubu symbolicznego jest spersonalizowany charakter całej ceremonii, nie są to sztampowe formułki wygłaszane przez urzędnika. Wstępna przemowa celebranta nawiązuje do najważniejszych momentów w życiu młodej pary. W swoim przemówieniu przytacza okoliczności poznania się młodych, przytacza anegdoty z ich dotychczasowego życia.

Najważniejszym momentem ślubu symbolicznego jest przysięga małżeńska. Najczęściej jej tekst opracowany jest wspólnie przez młodą parę. W jej treści zawarte są najważniejsze wartości, które wspólnie wyznają. To równocześnie przejaw wzajemnego zaufania.

W trakcie ceremonii mogą przemawiać także najbliżsi członkowie rodziny lub przyjaciele, dzięki temu uroczystość staje się bardziej kameralna, nawet jeżeli uczestniczy w niej wiele osób. Ślub symboliczny to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą go przeżyć w sposób indywidualny. Nic nie stoi na przeszkodzie, by później zalegalizowały go w USC. Śluby symboliczne popularne są w krajach zachodnich Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, w Polsce dopiero zaczynają zdobywać tą popularność.

Zobacz także