dress code co to
Moda

Dress code – co to jest?

Dress code to określona forma ubioru która jest używana w określonych sytuacjach. Zostaje przyjęty w wielu kontekstach, w tym w pracy, w szkole, w restauracjach i na wydarzeniach specjalnych. Ogranicza ubiór do określonych elementów lub stylu, aby zapewnić odpowiednią atmosferę. Czy słyszałeś już o dress code? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czym tak właściwie jest i jakie są jego zasady. To może okazać się bardzo przydatne w Twoim codziennym życiu!

Czego dowiesz się z artykułu:

  • czym jest dress code? 
  • jakie wyróżniamy rodzaje dress code?

Czym jest dress code?

Dress code to zasady dotyczące ubioru, które określają, jakiego rodzaju odzież powinny nosić osoby w danym miejscu lub na danej okazji. Może to być dość szczegółowe, jak na przykład noszenie garniturów i krawatów na ważne spotkania biznesowe, lub może być bardziej ogólne, jak np. noszenie ubrań wygodnych i odpowiednich do okoliczności. Dress code często jest używany w miejscach pracy, szkołach, restauracjach, teatrach i innych miejscach publicznych. Może zawierać wymagania dotyczące kolorów lub stylów odzieży, które należy założyć i tych, których nie należy. Na przykład, biuro może wymagać, aby pracownicy nosili bardziej formalną odzież, taką jak garnitur lub garsonka, jednocześnie zabraniając przychodzenia w bardziej luźnych ubraniach typu dres. Staje się to modne także na urodzinach i weselach, aby ubierać się w odpowiedni strój wpasowany w motyw przewodni. Wyznaczany jest zazwyczaj przez organizatora wydarzenia lub przez instytucję, w której działa.

dress code co to

Jakie wyróżniamy rodzaje?

Dress code to zbiór zasad dressingu określanych dla określonego środowiska lub okoliczności. Istnieje kilka jego: 

  • white tie (formal) – to dress code przeznaczony na bardziej formalne okazje, takie jak opery lub uroczystości królewskie. Mężczyźni noszą czarny frak, białą koszulę oraz lakierowych czarne buty, a kobiety suknię balową.
  • black tie (formal) – przeznaczony na okazje, takie jak bankiety, wesela, oficjalne kolacje lub bale. Wymaga bardziej eleganckiego ubioru niż ten noszony na co dzień, ale jest mniej formalny od tego przy white tie. Mężczyźni noszą smoking, a kobiety długą suknię wieczorową. 
  • business – to strój, który jest zazwyczaj noszony w miejscach pracy takich jak biura. Mężczyźni noszą garnitury lub koszule z długim rękawem, a kobiety mogą nosić koszulę lub bluzę z długim rękawem ze spódnicą lub eleganckimi spodniami. 
  • business smart casual – to dress code, który jest bardziej swobodny od biznesowego. Natomiast powinien być estetyczny i wyglądać profesjonalne. Mężczyźni mogą ubrać ciemne dżinsy z koszulą, kobiety spódnice, ciemne spodnie, swetry i koszule. 
  • business casual – sugeruje ubieranie się w strój, który pozwala czuć się swobodnie, ale jednocześnie jest na tyle elegancki, by pokazać szacunek dla otoczenia.
  • cocktail – należy go przestrzegać na wszelkiego rodzaju wydarzeniach biznesowych lub towarzyskich. Może się znacznie różnić w zależności od tego, czy jest to wydarzenie biznesowe, czy towarzyskie.
  • casual – przeznaczony do wszelkiego rodzaju miejsc, takie jak spotkania rodzinne, z przyjaciółmi, zakupy, a także do pracy. Mężczyźni noszą koszule, dżinsy, półbuty lub sportowe obuwie, tak samo jest w przypadku kobiet.
  • sport – przestrzegamy go podczas ćwiczeń lub innych aktywności fizycznych. Wybór odpowiedniego stroju ma zasadnicze znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa. Głównymi elementami są odpowiednie buty, odzież do ćwiczeń, bielizna termoaktywna i inny ubiór sportowy. 

Zobacz także