ślub cywilny w plenerze
Ślub i wesele

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze?

Coraz więcej par w Polsce decyduje się na ślub cywilny w plenerze. Nic dziwnego, gdyż tego rodzaju uroczystość w pięknym miejscu jest spełnieniem marzeń wielu osób. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że organizacja takiego wydarzenia jest nie lada wyzwaniem. Jaki jest koszt takiego ślubu? Jakie formalności trzeba załatwić? Jakie są plusy i minusy ślubu w plenerze? Na tego rodzaju pytania odpowiedzi znaleźć można poniżej.

Jak to wygląda w praktyce?

Ślub cywilny w plenerze to ceremonia, na której ślubu udziela kierownik Urzędu Stanu Cywilnego lub wydelegowana przez niego osoba. Jeszcze kilka lat temu najczęściej ślubu cywilne odbywały się w Sali Ślubów w Urzędzie. Obecnie jednak pary chcą, by to wydarzenie przybrało zupełnie inny charakter, więc proszą urzędnika o to, by ten udzielił im ślubu np.: na plaży, w parku, w ogrodzie przed restauracją, w domu. Jest to idealna opcja dla osób, które wyznają zupełnie inne religie.

ślub plener

Ile kosztuje ślub w plenerze?

Ślub cywilny może odbyć się w dowolnym miejscu, a organizacja samej ceremonii wcale nie musi kosztować fortuny. Jedynym wymogiem jest to, że zarówno przyszła panna młoda, jak i przyszły pan młody muszą stawić się osobiście w urzędzie i obie strony muszą wyrazić pisemną zgodę na uznanie ich małżeństwa przez prawo. Sama ceremonia jednak może mieć charakter bardzo luźny, jednak mimo to, dla wielu osób atmosfera na takim ślubie jest bardzo podniosła, gdyż dwoje zakochanych w sobie ludzi deklaruje chęć bycia ze sobą do końca życia. Koszt ślubu cywilnego w plenerze to wydatek rzędu około 1000 zł (opłata, którą należy uiścić w urzędzie). Oczywiście do tego należy doliczyć koszty związane z wynajmem miejsca, z wypożyczeniem krzeseł dla gości, jak i opłatą dla Dj-a lub orkiestry, którzy zapewnią doskonałą oprawę muzyczną.

Osoby, które planują ślub cywilny na zewnątrz, mają większą swobodę w doborze muzyki i gości. Nie potrzebują zgody żadnego duchownego lub przywódców religijnych, aby włączyć elementy niereligijne. Na przykład: można wybrać swoje ulubione piosenki, które zabrzmią jeszcze przed ceremonią.

ślub cywilny w plenerze

Ślubne inspiracje

Przykłady ślubów cywilnych można znaleźć na wielu stronach internetowych. Narzeczeni mogą zainspirować się w planowaniu tego dnia, gdyż na sprawdzonych stronach znajduje się mnóstwo zdjęć oraz cennych wskazówek. Warto wybrać takie miejsce, które jest ważne dla przyszłych małżonków. Nie należy również zapominać o tym, by zaproszeni goście mogli tam bez problemu dotrzeć. Jeżeli nie posiada się wystarczająco czasu, warto zaufać komuś, kto ma doświadczenie w planowaniu ślubu cywilnego w plenerze. Fachowiec nie tylko pomoże w załatwieniu wielu rzeczy, ale również w dzień ślubu zadba o to, by wszystko odbyło się tak, jak wymarzyli sobie państwo młodzi. Jest to niezwykle ważne szczególnie, gdy planuje się zaprosić wielu gości i chce się zadbać o każdy szczegół. W takich sytuacjach profesjonalna pomoc może okazać się niezbędna i jak najbardziej warto z niej skorzystać, by ten dzień zarówno dla pary młodej, jak i zaproszonych gości był naprawdę wyjątkowy.

Zobacz także