Blog

Klasyczne obrączki ślubne – to wcale nie przeżytek!

Wybór obrączki ślubnej jest niezwykle trudny. Z uwagi na ich symbolizm, większość osób dokłada wszelkich starań, aby wybrany model był pod każdym względem wyjątkowy. Klasyczne obrączki ślubne, co ciekawe, stanowią dość kontrowersyjny temat, głównie z uwagi na to, że ludzie zazwyczaj są bardzo rozdarci pomiędzy elegancją a wspomnianą wyjątkowością. Jest to raczej błędne podejście, gdyż klasyczny styl wcale nie musi oznaczać, że konkretny element biżuterii nie będzie się wyróżniał. Weźmy tu dla przykładu szeroki wybór kamieni szlachetnych, które się na tego typu obrączkach mocuje. Brylanty, kryształy, cyrkony, szmaragdy – w zależności od własnych preferencji (a w duże mierze także i indywidualnych kwestii finansowych), można zdecydować się na niezwykle zróżnicowane zdobnictwo, nadal mieszcząc się w dość wąskim pojęciu klasycznych obrączek ślubnych. Tak naprawdę, nie powinno się pod tym względem niczego narzucać, gdyż nie jest to zwyczajny pierścionek, ale bardzo osobiste akcesorium, które powinno przede wszystkim odzwierciedlać osobowości nowożeńców.

Jak można urozmaicić obrączki w stylu klasycznym?

Dowolne klasyczne obrączki ślubne mogą zostać nieco zmodyfikowane na wiele sposobów. Z racji, że zazwyczaj wykonuje się je na zamówienie, złotnicy zazwyczaj chętnie słuchają wszelakich sugestii, wprowadzając je w życie na życzenie swoich klientów. Najczęstszym pomysłem bywa tutaj grawerunek, z dość prostych powodów. Przede wszystkim, zmiana ta jest jednocześnie znacząca (zazwyczaj w końcu przedstawia imiona nowożeńców, które ze zrozumiałych powodów mają niemałą wartość dla ogólnego wizerunku obrączki), a także na tyle subtelna, że nie burzy klasycznego uroku pierścionka. Innymi słowy, dopóki ma się umiar w swoich pomysłach na modyfikacje, można stworzyć naprawdę interesujące projekty, nawet jeśli operuje się wyłącznie na klasycznym modelu obrączki.

Komu poleca się klasyczne pierścionki na ślub?

Nie jest prawdą, że klasyczne obrączki ślubne odpowiadają wyłącznie starszym parom, które decydują się na w pełni tradycyjną ceremonię, bez jakichkolwiek urozmaiceń. Warto mieć na uwadze, że ślub trwa jeden dzień, a obrączkę nosi się (a przynajmniej powinno się nosić) przez całe życie, dlatego niekoniecznie musi się ona w pełni pokrywać z charakterem uroczystości. Wybierając klasyczną obrączkę ślubną, nie ma zatem co się ograniczać. Paradoksalnie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby użyć nieco wyobraźni w jej projektowaniu – elegancja jest przecież rozumiana na bardzo różne sposoby!

Zobacz także