Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Diagnostyka i konserwacja łożysk

4 marca 2024 Diagnostyka i konserwacja łożysk


W samochodzie osobowym łożysko koła pełni bardzo ważną funkcję. To na nim niejako opiera się masa samochodu, a samo koło pomimo tego nacisku może się swobodnie obracać. Sprawia to, że opory podczas toczenia są minimalizowane, a co za tym idzie poprawia się sprawność samochodu. Jest to możliwe dzięki specyficznej budowie łożyska, o której opowiemy w tym tekście, a następnie przejdziemy do omawiania diagnostyki i konserwacji tego elementu tak, aby nasi czytelnicy mogli poprawnie wykryć awarie tego elementu i prawidłowo na nią zareagować, zanim takie uszkodzenie wpłynie negatywnie na inne podzespoły w samochodzie.

Budowa łożyska koła

Łożysko jest zbudowane z dwóch tulejek, między którymi umieszczone są niewielkie kulki wykonane z twardego metalu. W przypadku łożyska koła w samochodzie osobowym nieco mniejsza tulejka wewnętrzna ma kontakt z osią koła, a nieco większa z samym kołem. Dzięki metalowym kulkom pomiędzy nimi owe tulejki nie ocierają się o siebie, a niejako przetaczają się po swobodnie obracających się kulkach. Dzięki temu opory tarcia zmieniają się w dużo mniejsze opory toczenia.

Diagnostyka

Opisane wcześniej tulejki i kulki zamknięte są w szczelnej obudowie, dzięki czemu czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia nie są w stanie zakłócić ich pracy. Tak samo smar znajdujący się we wnętrzu łożyska nie jest w stanie się z niego wydostać. Dzięki temu łożysko może pracować bez awarii maksymalnie długo. Oznacza to też, że taki element jest w zasadzie bezobsługowy i żadna konserwacja nie jest wymagana. Nie oznacza to jednak, że takie łożysko może działać w nieskończoność. Z czasem nawet pomimo minimalnego tarcia łożysko się zużywa i musi być co jakiś czas wymieniane. 

Na szczęście element ten jest na tyle wdzięczny, że zazwyczaj jego awaria nie jest gwałtowna i mówimy raczej o powolnym spadku osiągów. Wiąże się to z pojawieniem się charakterystycznego pisku, który jasno informuje o tym, że łożysko musi być niebawem wymienione na nowe. Jeśli więc słyszysz pisk wydostający się z okolic któregoś z kół, który dodatkowo zwiększa swoją intensywność wraz ze wzrostem prędkości, to możesz podejrzewać, że łożysko w twoim samochodzie nadaje się do wymiany.

 Materiał zewnętrzny

WedBook

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Diagnostyka i konserwacja łożysk
Dziecięca bielizna w najlepszym wydaniu
co zrobić z mascarpone

Co zrobić z mascarpone?

27 lutego 2023

Jesteś zainteresowany reklamą?

co zrobić z mascarpone