od czego zacząć planowanie ślubu Sprawy organizacyjne

Zaczynamy planowanie ślubu!

Właśnie się zaręczyliście, obwieściliście rodzicom radosną nowinę, pierwsze emocje opadły i naszedł czas na podejmowanie pierwszych ważnych decyzji dotyczących Waszego ślubu. Jeśli przeraża Was nadmiar spraw do załatwienia, nie wiecie od czego zacząć i boicie się, że nie dacie rady skoordynować wszystkich elementów całego przedsięwzięcia, weźcie głęboki wdech i załóżcie sobie, że to się po prostu musi udać. Podpowiadamy od czego zacząć planowanie ślubu.

Od czego zacząć planowanie ślubu?

Pierwsza rzecz, od której najlepiej zacząć i która determinuje kolejne wybory to data

Zamiast jednak od samego początku skupiać się na jednym upatrzonym dniu, wybierzcie sobie jakiś ich zakres (np. konkretny miesiąc lub przedział czasowy od x do x) – będzie Wam łatwiej znaleźć miejsce uroczystości lub dobrać inne firmy, na których Wam zależy.

Pomyślcie o stylu

Czy ma to być uroczystość kameralna, czy raczej zamierzacie zaprosić wielu gości. Ma być w plenerze, czy w pomieszczeniu zamkniętym? Na przedmieściach czy w centrum miasta? Na łonie natury w pobliżu lasu czy nad jeziorem? Może macie już jakieś preferencje co do koloru lub motywu przewodniego? Zdaję sobie sprawę, że na początku jeszcze niewiele się wie nt. własnego ślubu i jego organizacji, ale im wiecej sobie przemyślicie już teraz, tym łatwiej Wam będzie określić plan działania. Poza tym, nie wierzę, aby żadna przyszła panna młoda już na tym etapie nie miała jeszcze żadnego (chociaż minimalnego) wyobrażenia na temat własnego ślubu.

Tutaj znajdziecie pomysły na kolory i tematy przewodnie ślubu i wesela.

Rozejrzyjcie się po firmach ślubnych i zorientujcie się w cenach

Dobrze jest ustalić budżet i znaleźć źródło finansowania. Niektóre pary dzielą koszty między siebie – warto to ustalić na tym etapie.

Więcej o planowaniu budżetu ślubu znajdziecie tutaj.

Wybierzcie miejsce ślubu i wesela

Dokonując wyboru, bierzcie pod uwagę takie aspekty, jak możliwość rezerwacji noclegów dla gości, elastyczność oferty, menu w ofercie, obostrzenia narzucane przez zarządcę hotelu czy sali bankietowej (np. brak możliwości przywiezienia zakupionego przez siebie alkoholu), atrakcyjność miejsca, ilość pozytywnych opinii.

W tym artykule znajdziecie informacje jak rozpocząć współpracę z obiektem na wesele.

Zorientujcie się w procedurach urzędowych i kościelnych

Sprawdźcie, czy posiadacie wszystkie wymagane dokumenty i do kiedyś musicie je dostarczyć.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Pomyślcie o rozesłaniu Save the Date

Jest to zapowiedź Waszego ślubu z datą uroczystości. Rozsyła się ją po to, aby osoby, które chcecie zaprosić już na tym etapie wiedziały, kiedy zamierzacie się pobrać. Save the Date nie musi mieć podanego miejsca uroczystości ani nawet dokładnej godziny – w końcu dopiero jesteście w fazie początkowej organizowania Waszego ślubu. Chodzi o to, żeby Wasi potencjalni goście zarezerwowali sobie tę datę i np. nie planowali na ten czas wakacji.

Tutaj znajdziecie odpowiedzi na pytania dotyczące wysyłania zaproszeń ślubnych.

Zacznijcie rezerwację firm, które wezmą udział w Waszym wydarzeniu

Fotograf, florysta, fryzjer itp, a także dobór dekoracji, kwiatów, fryzury, zamówienie sukienki i dodatków – czynności te trwają cały rok i zaczynają się już na początku.

To, od czego zacząć planowanie ślubu będzie również zależało od indywidualnych czynników. Być może macie jakiegoś konkretnego fotografa, z którego usług chcecie skorzystać, a on ma tylko jeden wolny termin w roku? Kolejność zaproponowanych przez nas spraw do załatwienia możecie dowolnie zmieniać – najważniejsze jest, aby o wszystkim pamiętać na wczesnym etapie prac.

Zdjęcie główne: Bradley James Photography | źródło: http://www.stylemepretty.com/

Zobacz także

Komentarze