formalności ślub konkordatowy Formalności

Ślub konkordatowy

Przygotowania do ślubu to nie tylko dobór dekoracji, fotografa czy stroju. To także formalności, których należy dopełnić na czas. Poniżej przedstawiamy Wam przewodnik po formalnościach na ślub konkordatowy, który krok po kroku przeprowadzi Was przez procedury urzędowe i kościelne.

Pierwsza wizyta w kancelarii parafialnej

Na rok przed planowaną datą ślubu wybierzcie się do kancelarii parafialnej w parafii, w której chcecie się pobrać i zapytajcie o dostępność daty i godziny ślubu, które Was interesują. Zapytajcie również jakich procedur należy dokonać, żeby zawrzeć ślub konkordatowy. Jeśli przynajmniej jedno z Was nie pochodzi z parafii, w której zamierzacie się pobrać, będziecie musieli udać się również do byłej parafii, gdzie urzędnik kościelny powie Wam, co należy zrobić i jakie dokumenty należy dostarczyć.

Wyprzedaz Image Banner 750 x 100

Druga wizyta w kancelarii parafialnej

Na 3-6 miesięcy przed ślubem będziecie musieli ponownie udać się do kancelarii parafialnej, aby dostarczyć część potrzebnych dokumentów, tj.:

 • świadectwa chrztu (ważne są 3 miesiące);
 • świadectwa bierzmowania (ważne są 3 miesiące);
 • zaświadczenie o ukończeniu kursu dla narzeczonych oraz odbyciu wizyt w poradni rodzinnej;
 • dowody osobiste.

Po zebraniu wszystkich tych dokumentów, urzędnik spisze protokół przedślubny, a także przygotuje zapowiedzi przedślubne. Zapowiedzi wygłaszane są przez 2 tygodnie w każdej parafii, tj. w tych, z których pochodzą narzeczeni oraz tej, w której zawierać będą związek małżeński.

Wizyta w Urzędzie Stanu Cywilnego

Najwcześniej 6 miesięcy przed ślubem należy udać się do dowolnego Urzędu Stanu Cywilnego, aby zgłosić zamiar zawarcia ślubu.

Powinniście mieć ze sobą następujące dokumenty:

 • dowody osobiste;
 • dodatkowo osoba nieletnia – prawomocne postanowienie sądu, zezwalające na zawarcie małżeństwa;
 • dodatkowo cudzoziemcy: zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa (wydane przez właściwy organ w kraju cudzoziemca / przedstawicielstwo dyplomatyczne) + tłumaczenie przysięgłe lub postanowienie sądu rejonowego zwalniające od obowiązku przedłożenia zaświadczenia; zaświadczenie sądu rodzinnego kraju cudzoziemca (lub polskiego) zezwalające na ślub + tłumaczenie przysięgłe; paszport.

W urzędzie będziecie musieli wypełnić dokumenty, w których podacie nazwisko, jakie przyjmie panna młoda po ślubie oraz jakie będą nosić Wasze dzieci.

Urzędnik, właściwy dla miejsca zamieszkania jednego z Was przygotuje zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego. Dokument ważny jest 6 miesięcy.

Pamiętajcie również o tym, że jeszcze przed spotkaniem z urzędnikiem należy wnieść opłatę skarbową w wysokości 84 zł za sporządzenie aktu małżeństwa. Możecie to zrobić przelewem, przekazem pocztowym lub w urzędowej kasie dzielnicy.

Trzecia wizyta w kancelarii parafialnej

Najwcześniej tydzień przed ślubem udajcie się ponownie do kancelarii parafialnej z dokumentami:

 • zaświadczenie o braku okoliczności wykluczających zawarcie związku małżeńskiego;
 • zaświadczenie o ukończeniu nauk przedmałżeńskich, odbyciu wizyt w poradni rodzinnej;
 • zaświadczenie o ogłoszeniu zapowiedzi;
 • licencję udzieloną przez proboszcza parafii, z której pochodzicie i która zezwala na ślub w innej parafii.

Formalności tuż przed ślubem / w dniu ślubu

W tym dniu powinniście dostarczyć do kancelarii parafialnej zaświadczenie o odbytej spowiedzi.

W dniu ślubu podpiszecie zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego.

Po ślubie

W ciągu 5 dni od daty zawarcia ślubu urzędnik kościelny ma obowiązek wysłać dokumenty do USC, w którym przygotowany zostanie akt małżeństwa.

Tekst przygotowany na podstawie źródeł um.warszawa.pl oraz duszpasterstworodzin.pl

Zobacz także

Komentarze (5)