budżet ślubu i wesela Sprawy organizacyjne

Planowanie budżetu ślubu i wesela

Budżet ślubu i wesela to chyba najmniej ciekawa rzecz spośród wszystkich elementów planowania dnia ślubu. Kiedy pary zaczynają go planować, zwykle zaczynają wtedy zdawać sobie sprawę z własnych ograniczeń finansowych. Podejmują również decyzję, gdzie znajduje się granica ich możliwości. Ważne jest, abyście wiedzieli od razu, ile pieniędzy jesteście w stanie poświęcić na przygotowanie wesela.

A kiedy się za to zabrać? Oczywiście, zaraz na początku przygotowań i zanim zaczniecie na dobre planować uroczystość. Na początek proponujemy trochę się rozeznać w temacie. Nie da się zaplanować dobrze ślubu i wesela, ani ich budżetu nie wiedząc, ile to w ogóle może kosztować.

Zacznijcie od zastanowienia się nad stylem i tematem Waszej uroczystości i nad tym, na czym najbardziej Wam zależy.

Pomyślcie, co byście chcieli na niej mieć i jak miałaby wyglądać, a dopiero potem rezerwujcie lokal i pozostałych wykonawców. Jeśli zrobicie odwrotnie i np. najpierw podpiszecie umowę z lokalem, może nagle okazać się, że jego koszt przekroczył Wasze możliwości finansowe. To odbije się na pozostałych elementach uroczystości, na których zwyczajnie będziecie zmuszeni zaoszczędzić.

Primer Image Banner 336 x 280

Dobrze przemyślcie ile udźwignie Wasz budżet ślubu i wesela i skąd w ogóle wziąć pieniądze.

Źródła mogą być różne – jedni z Was będą w stanie samodzielnie sfinansować całą uroczystość, inni z kolei pewnie otrzymają wsparcie od rodziców czy innych bliskich albo po prostu wezmą kredyt. Przedyskutujcie to. Jeśli zamierzacie poprosić rodziców o wsparcie, porozmawiajcie z nimi o tym wcześniej. Powinni wiedzieć dosyć wcześnie, jakie macie wobec nich oczekiwania i na jakie kwoty możecie liczyć.

Zaplanujcie wydatki i dysponujcie pieniędzmi rozsądnie.

W pierwszej kolejności ustalcie priorytety – co absolutnie powinno znaleźć się na Waszej uroczystości. Jeśli chcecie konkretne atrakcje, salę czy zespół, możecie więcej środków przeznaczyć w tym celu, a zredukować budżet w miejscach, które nie mają dla Was tak wielkiego znaczenia. W planowaniu pomoże Wam kalkulator, który dla Was przygotowaliśmy. Dzięki niemu będziecie mogli kontrolować wydatki. Pobrać możecie go tutaj.

Załóżcie sobie zapas pieniędzy na wydatki i kontrolujcie je.

Wiele par w etapie końcowym przygotowań nie mieści się w założonym budżecie, ponieważ w wyliczeniach pominęły koszty, których nie były świadome. Lepiej jest zaniżyć trochę budżet, żeby hamować się przy wydatkach i nadmiernie ich nie przekroczyć. Pamiętajcie o tym, żeby uwzględniać w budżecie również inne sprawy, np. poprawki krawieckie, dodatkowe zaproszenia dla gości, wysyłka zaproszeń, ciepłe posiłki dla zespołu podczas wesela itp. Dodatkowe i niespodziewane koszty mogą też pojawić się w dniu uroczystości – może zdarzyć się, że będziecie musieli opłacić np. dodatkowy transport gości, czy dodatkowy alkohol. Warto to wszystko mieć na uwadze.

Zobacz także

Komentarze (1)