plan usadzenia gości na weselu Sprawy organizacyjne

Plan usadzenia gości na weselu

Czy plan usadzenia gości weselnych jest potrzebny? Jeśli chcecie zapanować nad chaosem i uniknąć rozpędzonych cioć i koleżanek depczących po sobie, aby upolować najlepsze miejsca, to jest potrzebny. Jeśli chcecie zapobiec niezadowoleniu swoich gości w chwili, kiedy okazuje się, że ich sąsiad przy stole to nieporozumienie, to również jest potrzebny. Planowanie ślubu i wesela to także podejmowanie decyzji co do ustawienia sali, kształtu stołów, liczby siedzących przy nich gości, ustawienia sceny i parkietu, miejsca na bufet. Jest to prawdziwa logistyka, która czasami spędza sen z powiek, bo okazuje się trudnym zadaniem – tak bardzo zależy nam na tym, aby wszyscy byli zadowoleni, że do ostatniej chwili głowimy się, kogo z kim i gdzie posadzić.

Podstawowe zasady usadzenia gości

Kwestie relacji między Waszymi znajomymi oraz członkami rodzin pozostawiamy Wam, za to możemy podpowiedzieć Wam, jak wygląda etykieta. Zerknijcie na obrazki poniżej:

Zasady usadzania gości na weselu.

To propozycja dla dość typowego ustawienia sali – nowożeńcy siedzą przy stole ze swoimi świadkami i ich partnerami/partnerkami, frontem do wszystkich. To miejsce zwykle wyróżnia się za pomocą dekoracji, a młoda para jest na widoku wszystkich gości.

  • Ogólna zasada usadzenia gości to rozmieszczenie ich wg rangi i starszeństwa. Miejsca, które znajdują się najbliżej nowożeńców rezerwuje się dla najbliższej rodziny. Najbliższa rodzina to oczywiście rodzice, rodzeństwo, dziadkowie i inne osoby, które są Wam szczególnie bliskie – im należą się miejsca najbliżej Was. W tym miejscu możecie również posadzić przyjaciół.
  • Potem dalsza rodzina, czyli ciocie i wujkowie, kuzyni i kuzynki.
  • W następnej kolejności znajomi.
  • Jeśli zapraszacie sporo dzieci, dobrze jest posadzić je razem i zapewnić im jakieś atrakcje (o tym pisaliśmy w tym artykule). Pamiętajcie tylko, żeby najmłodszych podzielić wg grup wiekowych – np. 15-letnia Julka to już raczej „młodzież” i nie powinna siedzieć przy jednym stole z 4-latkami, ale z grupą odpowiadającą jej wiekowo.
  • Osobny stół przeznaczcie dla firm, które pracują podczas Waszego wesela, tj. dla muzyków, fotografów, wedding plannerów itp. Taki stół zwykle stawia się w miejscu niewidocznym dla gości, np. za sceną lub w osobnym pomieszczeniu.

Te kilka prostych zasad być może rozwieje niektóre Wasze wątpliwości, chociaż doświadczenie pokazuje, że wiele zależy od różnych czynników. Liczy się wielkość i kształt sali i stołów, liczby gości itp. Wystarczy, że będziecie trzymać się powyższych reguł i… po prostu nie dacie się zwariować.

zdjęcie główne: Crimson Photos

Zobacz także

Komentarze