organizacja ślubu i wesela w plenerze Sprawy organizacyjne

Organizacja ślubu i wesela w plenerze

O ślubach i weselach plenerowych marzy większość narzeczonych. Zamysł na uroczystość plenerową jest częściowo spowodowany modą oraz wzorowaniem się na filmach, ale przede wszystkim szczerą chęcią uczczenia tego najważniejszego dnia w życiu w sposób szczególny, niezapomniany i romantyczny, a uroczystości plenerowe gwarantują taką atmosferę. Zanim podejmiecie decyzje o weselu i ślubie plenerowym, należy rozważyć wszystkie kwestie organizacyjne zaczynając od miejsca ślubu i przyjęcia oraz daty uroczystości po logistykę gości. Organizacja ślubu i wesela w plenerze to proces bardziej złożony niż w przypadku tradycyjnych uroczystości

Ślub w plenerze

Zacznijmy jednak od początku. Wybierając lokalizację ceremonii pamiętajcie, że wymagania urzędnika względem miejsca ślubu są ściśle sprecyzowane. Musi być godne oraz bezpieczne dla wszystkich uczestników. Niekonieczne urzędnik będzie chętny, aby udzielić ślubu na łące lub w lesie. Jeśli chcecie, aby Wasz ślub i wesele odbywały w jednym miejscu (co sprzyja łatwej logistyce gości), pod uwagę możecie wziąć pałac lub dworek z ogrodem, w którym można postawić namiot na przyjęcie a ślub może odbyć się w reprezentatywnych przestrzeniach ogrodowych. Będziecie mieć wtedy większą pewność, że otrzymacie zgodę urzędnika na ślub plenerowy. Niestety nadal zdarzają się urzędy, które nie chcą udzielać ślubu w plenerze, dlatego warto to wcześniej sprawdzić.

organizacja slubu i wesela w plenerze 2
Fot. Maciej Dworzański

Bardzo ważną rzeczą jest również pogoda, która w Polsce bywa nieprzewidywalna i kapryśna – z tego względu powinniście przygotować sobie plan B. Jeśli ślub odbywa się przy obiekcie pałacowym, ceremonię można przenieść do jego wnętrz. Jeśli jednak macie do dyspozycji wyłącznie namiot, wówczas można parkiet zaaranżować na miejsce ceremonii, choć zdarzają się urzędnicy, którzy zastrzegają sobie, że w razie niepogody ceremonia nie może odbyć się w miejscu wesela. Bądźcie przygotowani również na taką ewentualność.

Pamiętajcie o odpowiednim nagłośnieniu miejsca zaślubin tak, aby wszyscy goście słyszeli słowa urzędnika oraz Waszą przysięgę. Zadbajcie o muzykę na żywo, która zbuduje odpowiedni klimat oraz podniosłą atmosferę.

organizacja slubu i wesela w plenerze 3
Fot. Maciej Dworzański

Wesele w plenerze

Po wyborze miejsce, kolejną priorytetową kwestią jest namiot. Jego wielkość  określa się na podstawie liczby gości oraz tego, co ma się w nim dziać (np. strefa chillout, bufet z przekąskami, parkiet, dekoracje w postaci drzew itd.). Warto skorzystać z doświadczonej firmy namiotowej, która potrafi postawić namiot tak, że przetrwa on nawet ekstremalne warunki pogodowe.

Ściany namiotu mogą być otwarte lub zamknięte, w zależności od pogody. Obecnie coraz więcej firm oferuje namioty o bardzo wysokim standardzie i ciekawym kształcie, z tzw. białymi galami, czyli tkaninowymi dekoracjami ścian i sufitu oraz drewnianą podłogą, która niweluje wszelkie nierówności terenu. Planując wesele plenerowe pamiętajcie, że poza namiotem musicie mieć miejsce dla cateringu – zazwyczaj tę funkcję pełni mały namiocik usytuowany na jednym (najmniej widocznym) z boków namiotu – wówczas obsługa będzie czuła się komfortowo. Jeśli wesele odbywa się przy obiekcie pałacowym, warto wykorzystać jego kuchnię, dzięki czemu zredukujecie wydatki.

Organizacja ślubu i wesela w plenerze oznacza wyższe koszty. Ceny menu są wyższe niż w tradycyjnych lokalach, a poza tym należy zapłacić za całe wyposażenie, które trzeba wynająć: stoły, krzesła, obrusy, zastawa, toalety, klimatyzatory lub dmuchawy z ciepłym powietrzem a w przypadku, gdy wesele organizowane jest na dzikiej polanie, konieczne są także generatory prądu. Reasumując śluby i wesela plenerowe to najbardziej prestiżowe formy uroczystości a co za tym idzie najdroższe.

organizacja slubu i wesela w plenerze 4
Fot. Maciej Dworzański

Rekompensatą wysokich kosztów są niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne namiotu i przestrzeni ogrodowych. Tutaj wszystko będzie wyglądać obłędnie. Namioty nie narzucają nam żadnego koloru czy stylistyki. Mamy możliwość oświetlenia pobliskich drzew, ukwiecenia wejścia do namiotu, a nawet zabudowania namiotem drzew, które potem można przyozdobić lampionami. Efekt końcowy na pewno olśni zarówno Was jak i Waszych gości i zaskoczy swoją oryginalnością!

Organizacja ślubu i wesela w plenerze – czy zajmować się nią samodzielnie?

Bez wątpienia jest to ogromne wyzwanie logistyczne dlatego jeśli sami się podejmujecie takiej uroczystości, zaplanujcie wszystko dużo wcześniej i trzymajcie się planu. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest oddanie organizacji a potem koordynacji w ręce konsultanta ślubnego, który dopilnuje wszelkich spraw organizacyjnych.

Na zakończenie informacja o tym, jak organizacja ślubu i wesela w plenerze wygląda w liczbach:

  • w 2014 roku w Polsce odbyło się 2,4 tys ślubów poza USC;
  • w przypadku wesel plenerowych budżet rośnie ok. 30-40% niż przy organizacji przyjęcia w restauracji
  • koszt namiotu waha się od 12 000 do 100 000 zł w zależności od jego wielkości
Tekst: Kamila Romanow, Wedding Heaven|Red.: wedbook.pl|Zdjęcia: Maciej Dworzański

Zobacz także

Komentarze