ekologiczne suknie ślubne Suknie ślubne

Materiały ekologiczne – niepozorny luksus

Wybór sukni ślubnej z materiałów organicznych niesie za sobą szereg korzyści, z których wiele panien młodych nie zdaje sobie sprawy. Materiały ekologiczne przy pierwszym kontakcie wyróżniają się przede wszystkim delikatną, naturalną paletą kolorystyczną oraz większą trwałością.

Sekret takich materiałów tkwi jednak w procesie ich produkcji.

1761

Ekologiczne suknie ślubne

Certyfikaty potwierdzające ekologiczność tkanin (np. GOTS, Oeko–Tex czy Naturtextil) dają konsumentowi gwarancję, że włókna zostały pozyskane z upraw, na których nie korzysta się z chemikaliów i trujących pestycydów, nie zatrudnia się dzieci, a rolnicy otrzymują godziwe wynagrodzenie. Jest to szczególnie ważne jeśli zdamy sobie sprawę, że większość surowców do produkcji tkanin pochodzi z biedniejszych krajów, w których standardy pracy są dużo niższe, niż w rozwiniętych, bogatych regionach. W późniejszej obróbce takie tkaniny również nie są traktowane rakotwórczymi, powodującymi zmiany genetyczne czy mogącymi uszkodzić płód środkami. Niesie to oczywiste korzyści nie tylko dla osób zatrudnionych przy produkcji. Takie środki w większych lub mniejszych ilościach pozostają w tkaninie na bardzo długi czas. Nigdy nie zbadano skutku wieloletniego noszenia przez nas odzieży codziennej wytrawianej szkodliwymi chemikaliami.

1760

Materiały, z których wykonuje się ekologiczne suknie ślubne

Tryumfy popularności święci od kilku lat bawełna organiczna, z której kolekcje szyją największe sieciowe sklepy odzieżowe. Warto jednak wiedzieć, że organiczny może być również bardziej luksusowy od bawełny jedwab. Pochodzi on wówczas ze zrównoważonych upraw kontrolowanych pod kątem stosowanych nawozów. Podczas jego produkcji nie używa się szkodliwych i uczulających barwników czy środków wytrawiających. Kilkadziesiąt lat temu wynaleziono również w Indiach etyczny sposób tkania jedwabiu, który określany jest mianem ahimsa. W trakcie pozyskiwania tkaniny ahimsa nie wygotowuje się kokonów jedwabników z larwami we wrzątku, lecz umożliwia się jedwabnikowi osiągnięcie dojrzałości i opuszczenie kokonu. Na świecie istnieje kilka atelier ślubnych korzystających z materiałów organicznych, a od niedawna takie suknie można kupić również w Polsce. Jedwab ahimsa odznacza się takimi samymi właściwościami, jak tradycyjny jedwab: jest wysoce higroskopijny, schnie w mgnieniu oka, ma miękki, lejący chwyt i złocisty, subtelny połysk. Ubrania z jedwabiu mogą z powodzeniem konkurować pod względem użyteczności z profesjonalną odzieżą sportową, ponieważ latem chłodzą ciało, pozwalając skórze swobodnie oddychać, a przy niższych temperaturach – ogrzewają. Jedwabne suknie idealnie spiszą się zatem zarówno latem, jak i zimą.

1759

Projektanci cenią nie tylko wysoką jakość takich tkanin. Równie ważne są względy etyczne – szacunek dla pracy obywateli trzeciego świata i troska o przyszłość planety. Moda na ekologię wyrasta nie tylko z zamiłowania do określonego fasonu, wzoru czy stylu. Ma ona silne podłoże moralne i powodowana jest głębszymi przemyśleniami odnośnie środowiska i innych ludzi. Dlatego miejmy nadzieję, że nie przeminie, ale będzie ewoluować i pozostanie z nami na zawsze.

Zobacz także

Komentarze