jak wybrać fotografa ślubnego Współpraca z firmami

Jak znaleźć idealnego fotografa na ślub?

Jak wybrać fotografa ślubnego? Zanim na dobre zabierzecie się za poszukiwania, musicie sobie uświadomić, jak ważną sprawą jest znalezienie tej odpowiedniej osoby, która przygotuje Wam naprawdę piękną pamiątkę. Zdjęcia ślubne będziecie oglądać całe życie – będziecie do nich wracać latami, więc muszą cieszyć, przywoływać emocje i wspomnienia. Z tego względu, warto jest zainwestować więcej pieniędzy, a cena usług fotografa ślubnego (i nie tylko) w dużym stopniu jest odzwierciedleniem jakości jego zdjęć. Jeśli tylko możecie sobie pozwolić na większy wydatek, na pewno nie będziecie żałować wydanych pieniędzy.

Kim jest fotograf „idealny”?

Ile osób, tyle gustów i dla każdego inne kryteria przy wyborze fotografa są ważne. Fotograf „idealny” to jednak taki fotograf, który:

 • jest profesjonalistą z doświadczeniem
 • cena jego usług jest adekwatna do poziomu pracy i dokładnie wiecie, za co płacicie tyle pieniędzy
 • potrafi uwiecznić piękno chwil, złapać w kadrze to, co ulotne i zatrzymać emocje
 • potrafi złapać z Wami dobry kontakt, co jest szczególnie ważne podczas sesji, gdzie jesteście tylko Wy we dwoje
 • jest uczciwy

To tak pokrótce, bo tak naprawdę sprawa jest nieco bardziej skomplikowana a podjęcie decyzji czasem bywa trudne. O tym, jak wybrać fotografa ślubnego decyduje wiele czynników i wiele ich wpłynie na Waszą decyzję.

Od czego zacząć poszukiwania?

Jak to zwykle bywa – szukamy wśród znajomych, w Internecie i prasie branżowej. Najlepiej zatrudnić kogoś z polecenia, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Najłatwiej jest korzystać z dostępnych w internecie baz firm ślubnych lub szukać po słowach kluczowych w przeglądarce, a potem po prostu obejrzeć i przeanalizować znalezione strony internetowe. Warto również przejrzeć bazę fotografów Wedding Photojournalist Association (www.wpja.com), gdzie zrzeszają się najlepsi w branży.

1. Najpierw zwróćcie uwagę na stronę internetową fotografa ślubnego – jej wykonanie, estetykę, profesjonalizm. Osobiście od razu odrzucam te strony, które nie budzą we mnie zaufania i które są kiepskiej jakości. Strona www to wizytówka firmy – musi być estetyczna, czytelna i zawierać wszystkie niezbędne informacje. Kto, jak kto, ale fotograf, który jest artystą powinien mieć wykształcony zmysł estetyczny.

2. Przejrzyjcie portfolio i zdecydujcie, czy jakość fotografii oraz ich styl Wam odpowiada i czy fotograf w ogóle specjalizuje się w ślubnej fotografii. Wybierzcie więcej niż jednego fotografa, abyście mieli porównanie ofert.

3. Następny krok to sprawdzenie jego dostępności i umówienie się na spotkanie.

Spotkanie

Na spotkaniu dowiecie się wielu rzeczy – poznacie firmę i zdecydujecie, czy Wam odpowiada. Poznacie również ceny, możliwe pakiety usług i osobowość fotografa, która wbrew pozorom jest bardzo ważna – możecie trafić na geniusza, który jednak nie będzie potrafił stworzyć luźnej i przyjacielskiej atmosfery podczas zdjęć i nie wytworzy się między Wami potrzebna chemia.

Umowa

Jeśli zdecydujecie się na konkretnego fotografa ślubnego, dochodzi do podpisania umowy i wpłaty zaliczki. Dobry fotograf nie będzie miał nic do ukrycia, podpisze z Wami umowę i odpowie na wszystkie pytania. Jeśli jednak macie wątpliwości, podpowiadamy, co powinno znaleźć się w umowie:

 • data + lokalizacja wykonywanej pracy
 • które elementy ślubu i wesela mają być fotografowane, np. przygotowania, błogosławieństwo, życzenia (wszyscy goście), obiekt i jego otoczenie, dekoracje
 • w jakich godzinach fotograf ma pracować
 • cena dojazdu (jeśli nie jest wliczona w cenę pakietu zdjęć)
 • zapewnione posiłki i ewentualny nocleg
 • całkowita abstynencja od alkoholu (w końcu jest w pracy, a w pracy się nie pije)
 • cena zamawianego pakietu
 • zawartość pakietu, tj. liczba zdjęć i nośniki (płyta CD, tradycyjny album / foto-książka, album on-line itp.)
 • czas realizacji zamówienia
 • ubiór fotografa (elegancki, pasujący do rangi uroczystości)

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Podsumujcie sobie wszystkie przeczytane wyżej porady i podejdźcie do tematu racjonalnie. Myślcie przyszłościowo – to akurat jeden z tych wykonawców, na których nie warto oszczędzać. O ile możecie sobie pozwolić na większy wydatek, warto poważnie to rozważyć.

Zobacz także

Komentarze