goście weselni Sprawy organizacyjne

Jak zadbać o gości weselnych?

To wcale nie takie trudne pytanie – wystarczy postawić się w ich sytuacji i chwilę pomyśleć. Goście weselni są ważni – nie wystarczy tylko zaprosić ich na wesele. Trzeba też sprawić, żeby dobrze się czuli i dobrze się bawili, zadbać o ich komfort. Oczywiście nie da się zadowolić wszystkich, ale zadbajcie przynajmniej o rzeczy podstawowe a nie będziecie mieli sobie nic do zarzucenia, kiedy ktoś wypomni Wam brak dobrej organizacji itp.

Miejsce uroczystości

Kiedy zapraszacie gości na ślub i wesele, zadbajcie o to, żeby dobrze znali lokalizację uroczystości zwłaszcza, kiedy odbywa się za miastem, w miejscu im bliżej nie znanym lub zwłaszcza, jeśli są to osoby przyjezdne. Firmy poligraficzne w swoich ofertach mają również mapki drukowane na zaproszeniach – to dobry pomysł, żeby pokazać swoim gościom, gzie szukać miejsca ślubu a potem wesela (nie wszyscy korzystają z google maps).

Transport

Jeśli miejsce wesela mocno oddalone jest od miejsca ślubu lub jeśli całość odbywa się daleko poza miastem (a Wasi goście weselni nie mają zapewnionego noclegu), warto pomyśleć o wynajęciu busa lub autokaru, który przywiezie ich na miejsce a potem odwiezie z powrotem w jakieś umówione miejsca, skąd łatwiej im będzie dotrzeć do domu.

beGLOSSY kosmetyki online

Menu i jego wariacje

Starajcie się wybrać takie menu, które będzie najbardziej uniwersalne. Jeśli będzie składało się tylko i wyłącznie z owoców morza, to gwarantuję Wam, że wiele osób będzie niezadowolonych. Jeśli bardzo chcecie podać jakieś dania nietypowe dla polskiej kuchni, umieśćcie je w bufecie.

Więcej o planowaniu menu weselnego znajdziecie w tym artykule.

Dodatkowo, zbierzcie informacje o osobach, które nie jedzą mięsa (uwaga – ryby to też mięso, dla wegetarian to bardzo ważne) lub, które mają alergie pokarmowe na konkretne produkty. Tym osobom można podać specjalnie przygotowane potrawy. Pamiętajcie przy tym, że wegetarianie nie jedzą tylko i wyłącznie sałatek – zjedzenie samych warzyw i popijanie ich alkoholem nie kończy się dobrze dla żołądka.

Kącik i atrakcje dla najmłodszych

Ponieważ goście weselni to nie tylko dorośli, ale także dzieci, zadbajcie o najmłodszych. Dajcie odetchnąć ich rodzicom i zapewnijcie jakieś atrakcje dla dzieci oraz dostosujcie menu, żeby cokolwiek zjadły. Idealnie byłoby, gdyby udało się Wam zatrudnić animatora lub opiekunkę, którzy mogliby zając się pociechami Waszych gości, ale oczywiście zależy to od zasobności Waszego portfela.

Więcej o atrakcjach i menu dla dzieci przeczytacie tutaj.

Usadzenie gości

To ważny aspekt każdego wesela. Pamiętam, jak wiele lat temu na pewnym weselu trafiło mi się miejsce ze starszymi ciotkami Pary Młodej, których ani nie znałam i ani z którymi nie miałam o czym rozmawiać. Zaplanujcie odpowiednio wcześniej kto z kim powinien siedzieć przy stole, żeby uniknąć nieporozumień. Więcej o tym pisaliśmy tutaj.

Muzyka

Wszyscy wiemy, że to Wasz dzień i Wasza impreza, ale jeśli już decydujecie się zaprosić babcię i dziadka to pamiętajcie, że oni przy amerykańskim rapie nie poskaczą. Z resztą, ile można przy takiej muzyce tańczyć?

Koszyczek ratunkowy

Na małe wpadki i potrzeby Waszych gości, umieszczony najlepiej w toalecie z różnościami, które pomogą przetrwać chwile grozy. O koszyczku ratunkowym pisaliśmy tutaj – znajdziecie tam listę przydatnych rzeczy.

Strefa odpoczynku

Nawet najtwardsi imprezowicze czasem potrzebują odetchnąć. Warto więc zadbać o jakieś miejsce obok sali, gdzie można odpocząć od głośnej muzyki, zregenerować siły. Latem takie miejsce można zorganizować na świeżym powietrzu. Wystarczą miejsca do siedzenia i popielniczka dla palących. To również dobre miejsce na postawienie stołu z księgą gości lub foto-budki – goście w przerwie mogą zostawić po sobie pamiątkę.

Nocleg

Jeśli zapraszacie gości z daleka, nie zapomnijcie zadbać o nocleg dla nich. Jeśli nie możecie sobie pozwolić na opłacenie go lub zwyczajnie czujecie, że nie macie takiego obowiązku, przynajmniej wskażcie im pobliskie hotele, z usług których mogą skorzystać.

Warunki pogodowe a ślub w plenerze

Jeśli spodziewacie się upałów – pomyślcie o wachlarzach, parasolkach, okularach przeciwsłonecznych itp, które możecie rozdać gościom. Jeśli podejrzewacie, że może być chłodno, zapewnijcie koce. Przedmioty te mogą posłużyć jako prezenty, które goście mogą zabrać ze sobą do domu (więcej o prezentach dla gości przeczytacie tutaj).

Zdjęcie główne: Koby & Terilyn Brown | Źródło: www.stylemepretty.com

Zobacz także

Komentarze