organizacja dnia slubu Sprawy organizacyjne

Jak wygląda organizacja dnia ślubu?

Organizacja dnia ślubu wymaga od pary młodej dokładnego planowania wszystkich elementów uroczystości. Nie trwa ona długo a w czasie tym trzeba zmieścić i zadbać o sporo rzeczy. Podpowiadamy, o czym pamiętać, na co zwrócić uwagę oraz jak wygląda typowy dzień ślubu.

Jak wygląda organizacja dnia ślubu?

  • Organizacja dnia ślubu rozpoczyna się już w momencie kiedy rezerwujemy jego datę w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego. Należy to zrobić jak najszybciej, aby na czas zsynchronizować wszystkie pozostałe elementy dnia uroczystości i zarezerwować firmy z branży ślubnej.
  • Kolejny etap to gromadzenie i sukcesywne dostarczanie do kancelarii parafialnej lub urzędu wszystkich potrzebnych dokumentów. Niektóre z nich należy dostarczyć dopiero przed samym ślubem (o tym piszemy w osobnym artykule).
  • Zamówcie dekoracje. Dobrze jest upewnić się, czy w tym samym dniu pobierają się jeszcze inne pary – ma to znaczenie, jeśli potrzebujemy dużo czasu na udekorowanie kościoła / urzędu przed ślubem. Jeśli nasz ślub jest tego dnia którymś z kolei, czasu na dekoracje nie będzie dużo. Ogólnie przyjęło się, że dekoracje wybiera się wspólnie z pozostałymi parami, co jest dobrym (i oszczędnym) rozwiązaniem.
  • Zamówcie oprawę muzyczną. Umówcie się z organistą (w przypadku ślubu kościelnego) lub muzykiem (w przypadku ślubu cywilnego) – może grać przez całą uroczystość, przez jej część albo w ogóle jeśli w jego miejsce planujecie zatrudnić innych muzyków, np. kwartet smyczkowy, muzyków z gitarą lub trąbką, zespół wokalny. Niestety, nawet jeśli rezygnujecie z wykonawcy narzuconego przez kościół / USC, może się okazać, że będziecie musieli zapłacić mu również za to, żeby nie grał…
  • Ustalcie atrakcje ślubne, np. kwiaty sypane przez dzieci, czytanie Pisma Św. przez członków rodziny lub przyjaciół, płatki róż / bańki / confetti po wyjściu pary młodej, itp.

Więcej przygotowań czeka Was w przypadku ślubu odbywającego się w plenerze, ponieważ dodatkowo musicie zorganizować:

  • zgodę na ślub od urzędnika;
  • potrzebne sprzęty, tj. stół dla urzędnika, godło, krzesła dla pary młodej, świadków i gości, nagłośnienie, obowiązkowe zadaszenie nad miejscem urzędnika i godłem, a także namiot w razie deszczu.

Zadbajcie o to, aby Wasi świadkowie byli dobrze przygotowani i poproście ich o nadzorowanie planu dnia. Ich rolą jest odciążenie Was i zadbanie, aby wszystko przebiegło tak, jak zaplanowaliście. Mogą m.in. dopilnować dekoracji i oprawy muzycznej, rozliczyć się z kwartetem smyczkowym, itp.

Orszak ślubny

W jakiej kolejności powinniście wchodzić do kościoła / urzędu, kiedy zaczyna się ślub? Istnieją dwie możliwości.

  • Jeśli para młoda wchodzi na ślub razem: rodzice – świadkowie i drużba – dzieci sypiące kwiatki – para młoda
  • Jeśli pannę młodą do ołtarza prowadzi tata (pan młody czeka przy ołtarzu): rodzice – świadkowie i drużba – dzieci sypiące kwiatki – ojciec z panną młodą. Tata oddaje rękę panny młodej panu młodemu. Miłym gestem jest, kiedy tata całuje córkę w rękę, następnie pan młody również całuje w rękę przyszłą żonę.

Po zaślubinach

Nowożeńcy ustawiają się do życzeń i najpierw życzenia składają sami sobie. Potem rodzice, rodzina, znajomi.

Świadkowie odbierają kwiaty i prezenty od gości. Kierują gości do autokarów, informują managera restauracji, że goście i państwo młodzi już wyjechali spod kościoła / urzędu (państwo młodzi wyjeżdżają ostatni).

Jak sami widzicie, organizacja dnia ślubu to szereg spraw, o których trzeba pamiętać i które trzeba ze sobą skoordynować. Zaglądajcie do nas, bo mamy dla Was kilka świetnych rad i dobrych narzędzi, które ułatwiają planowanie!

Zobacz także

Komentarze