jak dobrać buty ślubne Biżuteria, akcesoria, buty

Jak odpowiednio dobrać buty ślubne?

Wybór ślubnych butów powinien być dobrze przemyślany. Pod uwagę powinnyście brać wiele różnych aspektów, o których chcielibyśmy Wam dzisiaj opowiedzieć. Ogólna zasada jest taka, że buty powinny nie tylko spełniać Wasze oczekiwania względem wyglądu, ale powinny być także wygodne. W końcu całkiem prawdopodobne jest, że spędzicie w nich przynajmniej pół dnia i całą noc. O to, jak dobrać buty ślubne zapytaliśmy Kasię i Karolinę Koczdańskie – właścicielki showroomu Ksis, w którym znajdziecie najmodniejsze buty na ślub (i nie tylko) od Badgley Mischka i Bourne England. W kwestii doboru butów dziewczyny są nieocenione.

Po pierwsze – wygoda!

To sprawa najważniejsza, bo czeka Was dużo godzin chodzenia i tańczenia w Waszych ślubnych butach. Dlatego nie wymaga chyba zbyt długiego komentarza. Strach przed obolałymi stopami to jest to, czego panny młode często się boją. Szukajcie takich butów, które zaprojektowane są po to, aby były wygodne. Niektóre panie decydują się na profesjonalne buty do tańca – ich zaletą jest wygoda, za to wygląd to już sprawa dyskusyjna.

Co sprawia, że buty są wygodne? Na pewno materiał, z jakiego są wykonane, a także kilka innych kryteriów, np. wysokość obcasa, wykonanie, rodzaj podeszwy.

Materiał

To, z czego wykonane będą buty będzie miało duży wpływ na Waszą wygodę. „Nigdy sztuczne materiały nie dadzą takiego komfortu jak naturalna skóra. Jeżeli materiał, z jakiego wykonane będą Wasze ślubne buty będzie wysokiej jakości, pozwoli Wam to spokojnie i komfortowo przetańczyć całą noc. Jeżeli natomiast zdecydujecie się na buty ze sztucznych materiałów, musicie liczyć się z tym, że prędzej czy później stopy dadzą o sobie znać. Czasem warto wydać więcej i zadbać o swoją wygodę i samopoczucie w trakcie tego najważniejszego dnia w życiu” – twierdzą siostry z Ksis i trudno się z tym nie zgodzić.

Wysokość obcasa

Nie każda z nas „urodziła się” w szpilkach. Są takie kobiety, które nie wyobrażają sobie życia w innych butach niż szpilki. Są też takie, które w takich butach się okropnie męczą a trening chodzenia jeszcze bardziej frustruje. Nie róbcie niczego wbrew sobie, bo nie jest prawdą, że na ślub koniecznie musicie kupować ekstremalnie wysokie buty. Wybierzcie taką wysokość i taki obcas, do którego jesteście przyzwyczajone. Dzień ślubu nie jest dobrą okazją do eksperymentowania w tym zakresie. Ksis radzi, aby te z Was, które nie czują się dobrze w wysokich obcasach, poszły na kompromis i wybrały obcas o wysokości 8 cm. Kasia i Karolina zaznaczają również, że bardzo wysokie panny młode powinny wybierać obcas 2-4 cm.

banners_2007 336x280_mel_2015_5 Image Banner 336 x 280

Kolor

Możecie pójść w dwóch kierunkach i albo kupić buty ślubne w tradycyjnym białym kolorze, albo zdecydować się na kolorowe. Jak dobrać buty ślubne uwzględniając kolor podpowiadają dziewczyny z Ksis podkreślając, że „łamane biele są nieśmiertelne, sprawdzają się również delikatne pastele – wanilia i pudrowe róże. Dopuszczalne są także odważniejsze kolory takie, jak magenta, fiolet, chaber, ale należy dobierać je bardzo rozważnie i z planem. Czasem intensywny kolor może przytłoczyć suknię a to ona, pomimo wszystko, jest najważniejszym dodatkiem. But ma być jej idealnym dopełnieniem.”

Podoba nam się mieszanie wątków klasycznych ślubu i wesela z tymi nowoczesnymi. W związku z tym buty inne niż białe są u nas mile widziane. Można je dopasować do koloru przewodniego wesela, do kwiatów albo w ogóle dobrać inny kolor na przekór wszystkiemu (choć oczywiście z umiarem). Jeśli jednak zdecydujecie się na buty białe, to pamiętacie, że odcieni bieli jest wiele. Dlatego należy ją dobrać tak, aby pasowała do sukienki.

Suknia ślubna i styl uroczystości

Zdecydowaliśmy się połączyć te dwa punkty, bo wybór stylu uroczystości determinuje wybór sukienki i dodatków do niej. Buty powinny pasować do całości i jeśli planujecie ślub w dość tradycyjnej oprawie, prawdopodobnie Wasze suknie też będą tradycyjne – możecie zatem dobrać do niej tradycyjne buty ślubne. Jeśli jednak zdecydujecie się na choć odrobię nowoczesności albo małego szaleństwa, nie musicie kupować tradycyjnych butów.

Miejsce ślubu i pora roku

Jak dobrać buty ślubne według pory roku? Warto wziąć pod uwagę warunki pogodowe, w jakich przyjdzie Wam brać ślub, choć niekoniecznie. „Tak naprawdę panna młoda jest na zewnątrz tylko w trakcie życzeń, resztę czasu spędza w domu, w aucie i na sali. Można zdecydować się zimą zarówno na zakryty, jak i odkryty model. Jednak faktycznie zdecydowanie więcej delikatnych modeli, sandałków oraz open toe sprzedajemy w sezonach letnich, a zakrytych pantofli na jesień i zimę” – podkreśla Ksis. „Zdarza się, że zimą panny młode mają lekką sukienkę, do której nie pasuje pantofel, dlatego w kolekcjach staramy się pokazać różnorodność modeli.”

Jak dobrać buty ślubne względem osobowości?

„Najważniejsze to ubrać się, nie przebrać – tej zasady powinna trzymać się każda panna młoda. Wybierajcie tylko takie kroje, materiały i modele które są bliskie Waszym gustom i temu w czym dobrze czujecie się na co dzień. Nie dajcie się zwariować i nie decydujcie się na dodatki nie w Waszym stylu tylko dlatego, że ktoś inny tak uważa. To Wy jesteście najważniejsze” – mówią Kasia i Karolina.

Czy chcecie jeszcze kiedyś założyć swoje buty ślubne?

Jeśli nie, to możecie kupić buty typowo ślubne, które do innych ubrań niż ślubne nie pasują. Jeśli natomiast nie możecie znieść myśli, że wydacie kilkaset złotych na buty na jeden wieczór – kupcie takie, które będziecie mogły  jeszcze kiedyś założyć, np. na wyjście, imprezę lub czyjeś wesele.

Podsumowując wszystkie 8 punktów w kilku słowach – zakup butów ślubnych powinien być dobrze przemyślany. O tym, jak dobrać buty ślubne powstało już wiele poradników. Najważniejsze, abyście nie kupowały niczego na szybko i starały się podejść do zakupu racjonalnie. Wygoda pierwsza, a reszta potem. W przeciwnym razie będziecie się bardzo męczyć!

Zdjęcie główne: Kim Le Photography | źródło: www.stylemepretty.com

Zobacz także

Komentarze (1)

  • Czy ktoś zdaje sobie sprawę jak bardzo obraźliwe jest stwierdzenie “najważniejszy dzień w życiu kobiety”. Dlaczego jesteśmy karmione tą papką z każdej strony? Od kwiaciarki poprzez krawcowa, projektantkę i teraz doradzę do spraw butów weselnych, portale tematyczne i cala ta branżę ślubną!

    Czy to oznacza, ze wszystko co zrobiliśmy przed wyjściem za mąż, nie jest aż tyle warte, ze dopiero wtedy, gdy mężczyzna chce być z nami, nasze życie staje się ważne i jest przypieczętowane właśnie tym najważniejszym dniem. Przecież to jest cytata jak z epoki Wiktoriańskiej, gdzie najgorsze co może się wydarzyć dla kobiety to zostać starą panną!

    Nawet z perspektywy romantycznej, takie stwierdzenie jest obraźliwe dla pary. Ponieważ wszystko co robią potem, osiągają razem, wspomnienia – nie jest tak ważne jak właśnie dzień wesela. Pewnie, każda chce wyglądać w ten dzień jak najlepiej, ale proszę, schowajcie już ten slogan „najważniejszego dnia w życiu”