ślub za granicą Sprawy organizacyjne

Jak, mieszkając w Polsce, zorganizować ślub za granicą?

W czasach tanich biletów lotniczych i otwartych granic coraz więcej par ma możliwość zorganizować ślub za granicą. Pary z Zachodu są bardzo tego świadome i często korzystają z takiej możliwości. Polskie pary też już bardziej otwierają się na tego typu pomysły, choć chyba największą barierą do pokonania nie są ani pieniądze, ani utrudnienia organizacyjne, a raczej przywiązanie do tradycyjnych form dnia ślubu oraz przekonanie, że ślub za granicą to nieosiągalny luksus.

Kto i dlaczego decyduje się na ślub za granicą?

Poza sytuacjami, w których jedno z nowożeńców jest obcokrajowcem, to przeważnie osoby, które szukają ciekawej alternatywy dla tradycyjnego ślubu. Często są to pary, które chcą po prostu zrealizować swoje marzenie o uroczystości w pięknym miejscu. Kamila Romanow, właścicielka agencji ślubnej Wedding Heaven podkreśla, że „wpływ na decyzję o zorganizowaniu ślubu poza Polską ma m.in. atrakcyjna egzotyka miejsc, niepowtarzalne widoki, pyszna kuchnia i gwarancja dobrej pogody.”

Miejsce

O jego wyborze decyduje dostępność i atrakcyjność pod wieloma względami. Wybór jest również podyktowany zasobnością portfela lub innymi osobistymi decyzjami. Są pary, które z jakiegoś powodu bardzo są przywiązane do pewnych miejsc, ponieważ wiążą się z nimi jakieś miłe wspomnienia, lub po prostu realizują w ten sposób swoje marzenia. Połączenie ślubu z podróżą życia sprawia, że stają się one jeszcze ciekawsze. Gdzie zwykle wyjeżdżają pary, aby się pobrać? Kamila podpowiada, że „najbardziej popularne kierunki to Włochy wraz z wyspami, Cypr, Hiszpania, Karaiby, Malezja i Hawaje.”

Koszty

Choć oczywiście koszt zorganizowania ślubu za granicą dla 100 osób byłby wyższy niż w kraju, to pamiętać należy, że na zagraniczną uroczystość zaprasza się zwykle tylko najbliższych, w efekcie czego wydatki maleją. Warto rozważyć, na czym (i na kim) najbardziej Wam zależy w tym dniu i odpowiednio zaplanować budżet.

Koszty, jakie możecie ponieść w związku ze ślubem za granicą (poza standardowymi opłatami za uroczysty obiad czy kolację) obejmują przede wszystkim przelot Wasz i gości oraz nocleg. Jeśli zdecydujecie się zatrudnić polskich fotografów i innych wykonawców, również musicie liczyć się z dodatkowymi wydatkami za ich podróż. Taki wyjazd trwa zwykle kilka dni i można połączyć go ze zwiedzaniem okolicy. Lepiej nie planować przyjazdu gości i wykonawców w dniu ślubu, ale przynajmniej dzień wcześniej.

„Wpływ na ostateczny koszt ślubu za granicą ma miejsce ślubu (im dalej i bardziej egzotycznie, tym droższe przeloty, noclegi i atrakcje), długość pobytu, liczba zaproszonych gości, oczekiwany standard usług oraz planowane atrakcje (zwiedzanie, rejsy, SPA itp.)”, zaznacza Kamila i dla porównania zestawia dwa rodzaje ślubów – w Rzymie i na Mauritiusie: „koszt ślubu w Rzymie wraz z trzydniowym pobytem i uroczystym obiadem zaczyna się od 20 000 zł. Ślub na Mauritiusie to koszt ok 26 000 zł wraz z opieką konsultanta ślubnego, ceremonią ślubną przy wschodzie lub zachodzie słońca na plaży, mistrzem ceremonii, tortem ślubnym, dekoracjami, certyfikatem ślubnym, bukietem i kolacją przy świecach.”

Do kosztów należy doliczyć także opłaty w konsulacie za udzielenie ślubu, które mogą różnić się między konsulatami.

Nowe Banery Image Banner 300 x 250

Firmy polskie czy zagraniczne?

To zależy. Niektórych rzeczy nie da się po prostu przetransportować (tort, kwiaty itp.), dlatego lepiej poszukać w Internecie sprawdzonych i dobrych wykonawców. Jak jednak sprawdzić firmę w obcym kraju, której nawet nie można zobaczyć osobiście? Wiele na temat podejścia do klientów powie Wam strona internetowa oraz sama oferta. Czytanie opinii w Internecie jest kuszące, ale nie zawsze są to opinie rzetelne. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia lokalnych (lub nawet polskich) wedding plannerów. Możecie zamówić kompleksową usługę obsługi całych przygotowań oraz dnia ślubu, lub tylko konkretnych elementów, w tym pomoc w poszukiwaniu firm. Dodatkowo, na obecnym polskim rynku ślubnym działają agencje specjalizujące się w organizowaniu ślubów za granicą. Zapewniają pomoc w doborze firm, rezerwacji biletów i noclegów, a także w dopełnieniu wszelkich formalności i potrzebnych tłumaczeń.

Korzyści

Kamila zaznacza, że ślub za granicą jest dobrym sposobem na połączenie uroczystości z początkiem podróży poślubnej a nawet z wakacjami spędzonymi z rodziną i/lub przyjaciółmi. „Ślub za granicą daje także pewność zorganizowania jedynego w swoim rodzaju wydarzenia. Uroczystość na pewno będzie wyjątkowa i będzie wyglądała zupełnie inaczej niż ta w Polsce.”

To także dobry moment na zorganizowanie sesji plenerowej w urokliwym miejscu, która zapewni Wam ciekawe ujęcia i piękne widoki. Co ciekawe, zagraniczny ślub może być odskocznią od typowych przygotowań do ślubu. Rodzina raczej nie będzie się wtrącać, ponieważ prawdopodobnie sfera Waszych przygotowań będzie dla nich nieosiągalna. Dodatkowo w dniu ślubu możecie mieć pewność, że nie pojawią się na nim nieproszeni goście.

Formalności

Planowanie ślubu pod kątem formalności jest na pewno trudniejsze niż w kraju, ale nie takie straszne, jak by się mogło wydawać. Wymaga od Was po prostu podjęcia kilku kroków więcej. Po tym, jak wybierzecie datę i miejsce, przychodzi czas na wybór rodzaju ślubu – kościelnego lub cywilnego. Aby niczego nie przegapić, dowiedzcie się, jakie dokumenty należy przygotować oraz gdzie i kiedy je dostarczyć. Zajrzyjcie na stronę internetową polskiego konsulatu w wybranym przez Was kraju, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje. Dokumenty, jakie należy załatwić to zwykle to, co w polskim urzędzie stanu cywilnego plus kilka dodatkowe rzeczy a ich lista zależy od konsulatu i państwa, w jakim się znajduje. Jeśli macie wątpliwości, pytajcie, czyli dzwońcie lub piszcie maile. Nie warto zostawiać tak ważnych spraw w niepewności i zostać niemile zaskoczonym w dniu ślubu. Listę polskich placówek za granicą znajdziecie tutaj.

Niektóre konsulaty wymagają obecności pary podczas składania jakichkolwiek dokumentów. Dlatego musicie liczyć się z tym, że przed ślubem czeka Was kilka podróży w celu dopełnienia formalności.

W przypadku rzymsko-katolickiego ślubu kościelnego (albo raczej konkordatowego) powinniście przejść tę samą procedurę, co zawierając ślub w Polsce. Należy też załatwić wszystkie te formalności, które niezbędne są do uzyskania licencji na ślub poza parafią pary młodej. Musicie odbyć kurs przedmałżeński wraz z wizytą w poradni rodzinnej i przygotować zapowiedzi. Kamila zaznacza, że „aby ślub kościelny za granicą był możliwy, istotne jest, aby kraj wybrany na ślub miał podpisaną umowę konkordatową ze Stolicą Apostolską. Narzeczeni powinni zwrócić się do konsulatu z prośbą o przydzielenie pełniącego przy nim służbę polskiego księdza, który udzieli parze ślubu. Dodatkowo, proboszcz parafii powinien wydać tzw. delegację, na podstawie której za granicą otrzymywane jest świadectwo ślubu honorowane w Polsce.”

O czym jeszcze pamiętać?

Przede wszystkim zapoznajcie się dokładnie z formalnościami, jakich musicie dopełnić w związku ze ślubem oraz sprawami organizacyjnymi w związku z wyjazdem do określonego kraju (np. sprawdźcie, czy nie potrzebujecie wizy, czy macie ważne paszporty, czy nie musicie odbyć obowiązkowych szczepień ochronnych). Odpowiednio wcześnie zarezerwujcie bilety wraz z ubezpieczeniem podróżnym i nie zapomnijcie również z dużym wyprzedzeniem czasu poinformować gości o Waszych planach.

Zobacz także

Komentarze