lista gości weselnych Sprawy organizacyjne

8 zasad tworzenia listy gości + gotowa lista do ściągnięcia

Lista gości to zwykle jedna z pierwszych rzeczy, za które biorą się pary młode planując ślub i wesele. Przygotowanie przynajmniej wstępnej listy jest kluczowe, ponieważ pozwala zorientować się w wielkości planowanego przyjęcia oraz jego kosztach. Jest istotna w doborze wielu elementów uroczystości i np. wpływa na wybór miejsca wesela czy na rozdysponowanie budżetu.

W ułożeniu i kontrolowaniu listy gości pomoże Wam proste narzędzie, które dla Was przygotowaliśmy. Obok imion i nazwisk zaproszonych osób, możecie zaznaczyć, czy zostały zaproszone tylko na ślub, czy również na wesele i poprawiny, czy potrzebują noclegu lub transportu oraz czy potwierdzili swoją obecność.

Przygotowanie listy gości bywa trudne zwłaszcza dla par, które chcą ograniczyć koszty lub po prostu marzą o niewielkiej uroczystości wśród samych najbliższych im osób. Ten cel można zrealizować tylko w jeden sposób, tj. zredukować listę i odrzucić z niej już na początku osoby, z którymi ma się niewiele wspólnego, których się nie lubi a nawet nie zna.

walentynki Image Banner 750 x 200

Kogo nie musicie zapraszać na swoje wesele? Lista gości weselnych a Wasze oczekiwania.

Przedstawiamy 8 prostych zasad, które podpowiedzą Wam, jak sprawić, aby lista gości nie rozrosła się do niepożądanych rozmiarów. Nie wszyscy z Was będą na pewno w stanie wykorzystać je wszystkie, bo wiele zależy od Waszych relacji z danymi osobami i od tego, co byście chcieli osiągnąć zapraszając lub nie zapraszając kogoś na swoje wesele. Dla jednych spotkanie z ciocią, z którą nie widziało się wiele lat będzie niepotrzebne. Dla innych – będzie to okazją do nadrobienia zaległości i spotkania się w większym rodzinnym gronie. Każda sytuacja jest inna a lista gości powinna przede wszystkim być ułożona zgodnie z Waszymi przekonaniami i oczekiwaniami.

Presja rodziny

Nie zapraszajcie cioć, wujków i kuzynów (zwłaszcza tych dalekich), jeśli nie macie z nimi kontaktu, nie pamiętacie, jak mają na imię albo nawet nie wiecie, kim właściwie dla Was są. Zdarza się, że rodzice bardzo nalegają lub wspomniane osoby same wpraszają się na wesele uznając to za coś normalnego i oczywistego. W obu przypadkach warto być po prostu asertywnym i nie poddać się presji otoczenia.

Starzy znajomi

Zróbcie sobie prosty bilans i odrzućcie z listy tych znajomych, z którymi nie macie kontaktu od dwóch lat. Na weselu i tak nie będziecie mieli o czym ze sobą rozmawiać.

Impreza bez dzieci

Choć niektórym ciężko to pojąć, wesele jest imprezą dla dorosłych. Dzieci, choć urocze, są dodatkowym obciążeniem podczas uroczystości, zwłaszcza finansowym. Jedno dziecko może nie zrobić Wam różnicy, ale dziesięcioro już tak. Zapraszajcie tylko dorosłych i informujcie ich już na etapie wręczania zaproszeń (oczywiście w sposób taktowny), że najmłodsi nie są zaproszeni.

Współpracownicy

Jeśli nie spędzacie czasu prywatnego z kolegami i koleżankami z pracy, nie macie obowiązku zapraszać ich na Wasze wesele, ponieważ poza relacją służbową nic więcej Was nie łączy. Dodatkowo, zastanówcie się, czy po odejściu z pracy, podtrzymywalibyście te relacje. Jeśli nie, odpuśćcie sobie.

Po sąsiedzku

Nie musicie również zapraszać kogoś na wesele tylko dlatego, że jest Waszym sąsiadem zwłaszcza, kiedy poza zwykłymi relacjami sąsiedzkimi nie łączy Was nic. Sytuacja zmienia się jeśli się przyjaźnicie i spędzacie ze sobą sporo czasu. W przeciwnym razie możecie zaprosić ich tylko na ślub.

Zachcianki rodziców

Jeśli rodzice partycypują w kosztach, mają z reguły sporo do powiedzenia podczas planowania ślubu. Nie oznacza to jednak, ze musicie ulegać wszystkim ich pomysłom i spełniać ich życzenia. Jeśli np. nie chcecie widzieć na swoim weselu znajomych rodziców, których ledwo znacie, a może nawet nie lubicie, odmówcie. Łatwo nie będzie, ale warto spróbować. Jeśli jednak znacie ich większą część swojego życia, wiecie, że są fajnymi i kulturalnymi ludźmi, a Twoi rodzice świetnie się bawią w ich towarzystwie i zgodzą się pokryć tę część kosztów, zaproście ich.

Reguła wzajemności

To nieprawda, że musicie na swoje wesele zapraszać osoby, które kilka lat temu zaprosiły Was. Nawet, jeśli wtedy byliście na tym weselu, ale już od kilku lat nie macie ze sobą żadnego kontaktu, nie czujcie się zobowiązani. Zasada ta dotyczy zarówno członków rodziny, jak i znajomych.

Single bez pary

Czy wiecie, że nie musicie zapraszać osób towarzyszących, jeśli Wasi goście nie mają stałych partnerów? Jeśli osoba towarzysząca nie jest Wam znana osobiście, lub jeśli ta relacja nie jest obiecująca czy długa, możecie obciąć listę gości. W końcu mało kto chce, aby na jego weselu kręciły się osoby obce, za które przecież trzeba zapłacić.

Zobacz także

Komentarze